Tai chi a špenát alebo pre koho tai chi určite nie je vhodné

Poznáte to aj vy? Viete o niečom, aké je to super užitočné a zdravé, a aj tak nie a nie sa presvedčiť vyskúšať to…

Ja som to takto mala so špenátom. Nevábna a pochybne voňajúca zelená hmota zo školských jedální vo mne zanechala dlho trvajúci odpor. Nech ma presviedčal ktokoľvek a akokoľvek, hoci som vedela, aký je zdravý a že pri mojej anémii by sa mi naozaj dosť hodil, mala som špenát zaradený na “čiernej listine” ☺️.

Až na vysokej škole, keď som sa začala zdravým stravovaním viac zaoberať, prišlo pokušenie dať špenátu ešte jednu šancu. Hádate správne, odvtedy je to moja obľúbená zelenina vo všetkých podobách - okrem tej jedinej, jedálňovej.

Nuž, hlava nám vie niekedy poriadne skomplikovať veci, čo poviete? Naše fixné predstavy, presvedčenia, pochybnosti, očakávania, ideály, neistoty, obavy, porovnávanie, posudzovanie…

Samozrejme, teraz už nehovorím o špenáte, ale pomaličky sa dostávam k tai chi.

Za ten čas, čo ho učím, prešlo mi “rukami” nemálo príbehov a ľudí, ktorí si cielene vybrali tai chi kvôli zlepšeniu svojho zdravia (alebo pre niektorý z ďalších dôvodov, ku ktorým sa čoskoro dostaneme) a vzdali to, lebo neuniesli pocit, že im to (hneď) nejde, že ostatní sú lepší, že sa (zatiaľ) nikam neposúvajú, že si to nevedia zapamätať atď. Dôvodov sa nájde bezpočet.

A sú ďalší, ktorí veľmi dobre vedia, že tai chi by pre nich bolo dobré a mali by s ním začať, ale to “mali by” trvá už roky.

Obom skupinám rozumiem.

Aj ja som prežívala podobné pocity, keď som s tai chi začínala. Pridala som sa do kurzu, ktorý už bežal, a tak objektívne boli dlhý čas všetci okolo lepší ako ja. Nikto mi nič extra nevysvetlil, mala som pocit, že sa len bezcieľne motám a že snáď nikdy zostavu nebudem vedieť dosť dobre. Akurát ja som cvičiť neprestala. Nebola to však hlava, ktorá ma podržala, tá veru mala zajačie úmysly.

Bolo to to, ako som sa pri a po cvičení cítila (a vlastne aj pred, keď som sa na tréning tešila). Dala som tomu čas a odmena prišla :)

Tí, ktorých myseľ je natoľko hlučná, že kvôli nej nezapočujú hlas svojho tela, sú vlastne jediná kategória, pre ktorú tai chi vôbec nie je určené (aspoň kým sa to nezmení).

A druhá skupina, to je "ten môj špenát" :). Dlho patril do kategórie “mala by som”, až kým raz prišiel jeho čas.

Tento článok preto nevenujem našim racionálnym mysliam a nejdem vypisovať dôvody, pre čo všetko je tai chi dobré a potrebné (to nabudúce).

Namiesto toho tu máte autentické výpovede tých, čo s tai chi vydržali. Opýtala som sa ich, čo im tai chi prináša:

  • Uvoľnenie, relax, pocit, že som v správnej chvíli tam, kde mám byť a tak, ako mám byť (no a bonus - dobrý pocit, že robím niečo zdravé pre seba ;)
  • Byť prítomná a v spojení sama so sebou.
  • Vyčistenie mysle, dobrý pocit, že robím niečo pre moje telo a myseľ a v neposlednom rade to, že sa stretnem s milými a dobrými ľuďmi v pokojnej atmosfére, čo je pre mňa docela dôležité.
  • Anička, tai chi ma naučilo vnímať svoje telo úplne inak, ako som si myslela. Prinieslo mi hlboké uvoľnenie a pokoj. :)
  • Spojenie sa so sebou a uvoľnenie.

A tu je moja odpoveď - čo tai chi znamená pre mňa?

V rôznych časoch mi tai chi dávalo rôzne dary. Momentálne mám etapu, keď viac ako fyzické benefity vnímam tie vnútorné, tzv. osobnostno-rozvojové, ako sa dnes s obľubou hovorieva :))

Tai chi ma učí trpezlivosti – nech robíš, čo robíš, pokrok sa nedá urýchliť, len odcvičiť, odpreciťovať, nechať jednotlivé pochopenia do seba zapadnúť. 

Tai chi ma učí pokore – prijať, že stále je veľa toho, čo neviem. A že otázky, aké by to mohlo byť, keby… nie sú vôbec namieste.

A ešte stále, alebo stále znova a znova, ma tai chi učí stíšiť sa a vnímať najjemnejšie reakcie svojho tela.

A ak by vás náhodou odrádzalo cvičenie v skupine, nevyhovujúci termín alebo skutočnosť, že sa máte “zaviazať” na dlhší čas, skúste nazrieť sem >>>

Vytvorila som pre vás video-kurz 5 (tai chi) rituálov, ktoré vám rozprúdia a zharmonizujú energiu. Je to pätica krátkych a nenáročných cvikov, ktoré v sebe spájajú benefity tai chi a súčasne (aspoň trochu) eliminujú to, čo môže byť na ňom ťažké.

Anna Ďarmati
Svoju tvorivú energiu, svoje nadšenie aj poslanie som našla v tai chi. Stalo sa mojou cestou - preto som aj svoj prístup nazvala Tai chi ako životný štýl. Na svojich hodinách aj online ukazujem, ako pracovať na svojej rovnováhe (fyzickej aj duševnej), na harmónii, uvoľnení…, ako chápať a zvládať sily, ktoré na nás tlačia (v rodine, vo vzťahoch, v práci), a to prostredníctvom vyladeného pohybu, dýchania a dobrého zarovnania tela.

Na ceste k sebe a k svojej ženskej sile sprevádzam ženy v online kurze Tai chi pre ženy.
5 cvikov, ktoré vám rozprúdia a zharmonizujú energiu nájdete vo video-kurze 5 (tai chi) rituálov.

Som autorkou rozprávkovej knihy Tajomstvo ríše draka , ktorej príbehy sú inšpirované múdrosťou tai chi. Knižka už má aj svoju audioverziu a je preložená aj do českého jazyka. Milým doplnkom k nej sú Dračie kartičky. Na základe detského tai chi a rozprávok som pripravila projekt Hravým tai chi k emocionálnej rovnováhe detí pre učiteľov ZŠ a MŠ a pripravujem jeho akreditáciu na ministerstve školstva.