Tajomstvo ríše draka

Tajomstvo ríše draka je interaktívna rozprávková kniha,
ktorá deti jemne a láskavo, dobrodružne i vtipne povedie do ich vnútornej krajiny.
Do krajiny predstáv, snov a túžob, ale aj veľkých emócií, skrytých obáv či sklamaní.

Otázky, ktorými je dej príbehov popretkávaný, vťahujú deti do deja. Malí aj veľkí čitatelia sa s hrdinami ľahko stotožnia a prežívajú s nimi ich príbehy: ich vnútorné premeny, zápasy a víťazstvá… a spoločne nachádzajú cesty, ako dosiahnuť želanú životnú zmenu.

Kniha je určená pre deti vo veku približne 4 - 11 rokov.

Som učiteľka tai chi, psychologička a mama - v rôznom poradí a v rôznych kombináciách podľa okolností :).
Do knihy Tajomstvo ríše draka som zamiešala z každého z týchto troch rozmerov tú podstatnú esenciu
a vznikla tajomná rozprávková krása...

Tai chi pohľad

Tai chi pre deti je hravé, fantazijné, hovorí detskou rečou.

To najdôležitejšie, čo z neho chcem deťom odovzdať, je vnímať svoje telo, spoznať jeho múdrosť. Vedieť, kedy má energie málo, kedy veľa a čo sa s tým dá spraviť. Dokázať počúvať seba, aby neskôr vedeli rozumieť iným a spolupracovať s nimi.

Takéto vnímanie nie je u deti úplne bežné; aj preto som sa rozhodla pretlmočiť ho do rozprávok.

Psychologický pohľad

Rozprávky môžu byť viac než len príjemná spoločná chvíľa pri ich čítaní či rozprávaní.

Môžu byť mocným nástrojom, ktorý pomáha deťom harmonicky sa rozvíjať a napĺňať svoj potenciál.

Rozprávky v sebe totiž nesú múdrosť zhustenú do symbolickej podoby, sú univerzálnymi príbehmi o životných výzvach, ale aj o vývinových úlohách, v ktorých rastie a dozrieva detská psychika.

Rodičovský pohľad

Tajomstvo ríše draka je rastúca kniha – prvých 5 príbehov je určených menším čitateľom, 5 tým väčším. Takto môže kniha sprevádzať vaše deti dlhý čas a tak skoro z nej nevyrastú.

Vo viacerých príbehoch sa deti stávajú spolutvorcami deja, a to je tiež jedno z posolstiev knihy – ukázať deťom, že si môžu a vedia utvárať svoj život.

Odpovede na otázky v knihe sú cestou, ako môžu dospelí deťom lepšie porozumieť; a taktiež sa deti učia rozumieť samy sebe.

Ako kniha vyzerá?

Nájdete v nej

 • 10 rozprávok,
 • 144 strán,
 • 45 farebných ilustrácií,
 • 22 zvierat, ktoré prinášajú do príbehov svoje dary,
 • 11 ľudských hrdinov.

Kniha je v pevnej, šitej väzbe, so zlatou ražbou na obálke – tento netypický detail som zvolila preto, aby deťom (i nám dospelým) pripomínal, že v (svojej) hĺbke dokážeme nájsť poklad. A skvelé je, že má aj svoju audio-verziu.

Ukážka z prvej rozprávky (pre menšie deti)

Chcete si prečítať celú rozprávku? Zadajte do formulára váš e-mail a meno a rada vám ju pošlem :).

V príbehoch deti môžu vymýšľať meno hlavného hrdinu alebo názov krajiny, kde žije. Môžu sa rozhodnúť, ako bude príbeh pokračovať alebo ako by sa v konkrétnej situácii zachovali ony.

Na otázky, ktoré v knihe kladiem, môžu spolu s deťmi odpovedať aj dospelí čitatelia (rodičia, starí rodičia, učitelia…). Vďaka nim sa kniha stáva veľmi osobnou a blízkou.

 • Kam by ste zaleteli, keby to bolo možné?
 • Od akého zvieraťa by ste sa chceli niečo naučiť?
 • Kde sa cítite bezpečne, keď vám je smutno a boľavo?
 • Dá sa báť a byť odvážny naraz?
 • Aká je podľa vás skutočná sila?
 • Môže byť hnev užitočný?

Moje deti – Lili, Benjamín a Johanka do rozprávok prispievali svojimi nápadmi, odpovedali na všetky otázky z nich a boli ich prvými kritikmi :). Po nich si ich prečítali aj ďalšie deti a tu sú niektoré reakcie:

Samko odpovedal, že na zvládanie hnevu mu pomáha pritúliť sa k mame. Čo drakovi pomohlo a dodalo mu silu - Sebi povedal, že jeho vedomie, jeho vnútro a Samko že dobrosrdečnosť. Či nám hnev pri niečom pomáha - Sebi odpovedal, že nie - on nevie s emóciami pracovať celkovo. Samko že pomáha lepšie bojovať, ako v Ninjago :).
Barbora so synmi Sebim (9 rokov) a Samkom (7 rokov)
Stellke sa rozprávka veľmi páčila, pozornosť udržala bez problémov. Vtáčiky si predstavila takto - Šiši mal farby dúhy a Bubu bol čierny s troškou bielej farby. To najviac, čo vtáčiky dokázali bolo podľa nej to, že si splnili svoje sny.
Denisa s dcérou Stellkou (8 rokov)
Legendu o žeriavovi a hadovi sme čítali večer a práve sme trafili deň, kedy mala Izy nejaký konflikt s kamarátkou v škole. Rozprávka jej veľmi pomohla rozhovoriť sa, aj si poolakať, a teda keď som pokračovala, tak zaspala, lebo sa jej uľavilo.
Laura s dcérkou Izy (7 rokov)
My ju čítame s chalanmi a debatujeme o nej, aj keď moji sa najprv tvárili, že sú už veľkáči (10 rokov). Dávidko sa naučil o sebe, že keď sa bojí alebo mu je niečo nepríjemné, ide do pasivity a ide si ľahnúť (stiahne sa a odpojí sa) namiesto toho, aby si napríklad pýtal pomoc. Téma aj pre mňa ako mamu mu pomôcť byt aktívny a nájsť spôsob "zapriať si", čo by mu pomohlo.
Naďka a Dávid (10 rokov)

Aká je cena knižky?

144 strán jemnej múdrosti, pestrofarebnej fantázie, hrejivej blízkosti, netypických pohľadov a inšpiratívnych ponorov do svojho vnútra môže byť vašich za cenu

25€ 

Ak si budete prosiť podpis, venovanie alebo otlačiť dračiu pečiatku, stačí napísať, urobím to pre vás rada.

Kniha bola nominovaná na cenu Kniha Turca 2022, cenu Najkrajšia kniha Slovenska 2022 a cenu Literárneho fondu 2022.

(V objednávkovom formulári si môžete zvoliť aj 3 knihy za zvýhodnenú cenu. Pre väčší odber ma, prosím, kontaktujte e-mailom. K tlačenej knihe si môžete doobjednať aj audioknihu, ktorú som načítala ja a má takmer 4,5 hodiny a / alebo Dračie kartičky.)

Čo na rozprávky hovoria dospelí a odborníci?

Veľmi sa mi páči celý koncept, že je knižka interaktívna, osobná, venovaná aj vnímaniu pocitov aj fyzických reakcií na ne, okrem toho, že sú to pekné príbehy plné fantazijneho sveta.

Mnohé výskumy nespočetnekrát dokázali, že pohyb je veľmi dôležitou súčasťou pre kvalitný vývoj dieťaťa a ja prostredníctvom mojich skúseností to môžem len potvrdiť.

Kniha je veľmi milým úvodom do tai chi.
Danuša Hruškovičová lektorka tai chi a učiteľka tanca
Musím povedať, že tá kniha je klenot. Tak premyslené príbehy, s hĺbkou, také aktuálne v dnešnej dobe. Učím druhý stupeň a mám pocit, že aj oni by si ju potrebovali prečítať.
Obdivujem váš dar písania, že ste sa rozhodli napísať knihu. Toľká múdrosť v knižke, nádherný obal a kresby. Určite ju budem odporúčať ďalej.
Zdenka Korlováučiteľka
Rozprávky sú krasne, veľmi terapeutické. Pekne popisujú základné ľudské pocity a problémy, aj rôzne prístupy k ich riešeniam.

Myslím, že knižka je vhodná nielen pre deti, ale aj pre dospelých, pre psychologickú prácu s vnútorným dieťaťom.
Stanislava Schraufek Merdingerpsychologička
Rozprávková kniha Tajomstvo ríše draka má veľký potenciál stať sa obľúbenou knihou vnímavého detského čitateľa, ktorý prahne nielen po vzrušujúcich dobrodružstvách, ale aj po tom, aby sa do napínavých príbehov mohol sám aktívne zapojiť.

Pripomenula mi kultový Nekonečný príbeh, v ktorom malého chlapca vtiahla kniha do deja, aby sa stal súčasťou príbehu o ríši Fantázie. Táto kniha disponuje rovnakým čarom krásnej interakcie medzi ňou a detským čitateľom.
Iva Lackováspisovateľka

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Aj vy sa môžete stať súčasťou príbehu – príbehu tejto knihy.
Aj vďaka vám budú môcť  vaše / naše deti objavovať svoju rovnováhu - a aj tajomstvo ríše draka :)

(V objednávkovom formulári nájdete viacero variánt nákupu, vrátane audioknihy a dračích kartičiek.)