Naše zdravie je také dobré, aký je náš imunitný systém silný

Hovorí sa, že bojovať s chorobou je “hra pre mladých”. Ako starneme, náš imunitný systém postupne stráca svoju silu a efektivitu. Našťastie, tai chi môže byť preň dobrým pomocníkom – mnoho vedeckých štúdií už potvrdilo, že tai chi nielen zlepšuje naše zdravie, ale aj posilňuje imunitný systém. 

Vedci predpokladajú, že práve tok pokojných, pomalých a meditatívnych pohybov pri tai chi a dych, ktorý uvoľnuje myseľ a aktivizuje telo, sú tou silou, ktorá dokáze poraziť toxíny a ochorenia. 

Jedným z mechanizmov, ako sa to deje, je posilnenie lymfatického systému (ktorý je časťou imunitného systému zodpovednou za zvládanie infekcií).

Ak lymfa dobre neprúdi, odpad nie je odvádzaný z buniek a baktérie a iné škodliviny nemôžu byť filtrované a ničené, dôsledkom čoho prichádza k chorobe. 

Nedostatok pohybu je jednou z hlavných príčin, prečo lymfatický systém nedokáže fungovať efektívne, čo oslabuje celý imunitný systém. Viaceré štúdie poukazujú na to, že tai chi prispieva práve k rozprúdeniu lymfy v tele. 

Ďalší vplyv tai chi a qigongu na imunitu je prostredníctvom dýchania. Pokojný, pomalý pohyb uvoľňuje bránicu, prehlbuje dych a zlepšuje okysličenie krvi. Nedostatok kyslíka v tkanivách má negatívny vplyv na T-lymfocyty, ktoré zodpovedajú za bunkovú imunitu. 

Výskumy ukazujú, že tai chi zvyšuje množstvo T-lymfocitov v tele a zlepšuje metabolizmus. Vďaka tomu je tai chi schopné zmeniť imunitnú reakciu organizmu napríklad aj pri cukrovke typu 2 kontrolou hladiny krvného cukru. A navyše, tai chi zlepšuje fyzickú vitalitu a mentálne zdravie ľudí s cukrovkou.

Praxe, ktoré prepájajú myseľ a telo (tai chi, qi gong, yoga, meditácie) sú už dlho predmetom záujmu vedcov. Zistili, že ich spoločným efektom je znižovanie hodnoty C-reaktívneho proteínu (CRP – proteín akútnej fázy zápalu, zisťuje sa z krvi), a teda zápalových reakcií v tele. 

Stres, predovšetkých chronický, je ďalší faktor, ktorý prispieva k oslabeniu imunitného systému. Ak dokážeme zmeniť našu automatickú reakciu na stres tým, že sa naučíme relaxovať – čo je esencia tai chi – posilníme a pre-trénujeme náš imunitný systém. V uvoľnenom tele totiž môže energia čchi voľne prúdiť a odstraňovať blokády spôsobené stresom. 

Naše zdravie je také dobré, aký je náš imunitný systém silný. Pozitívny efekt tai chi na imunitný systém bol dokázaný skutočne mnohými štúdiami. No treba dodať, že to nie sú zázraky na počkanie. Tai chi chce svoj čas a disciplínu, aby sa jeho zdravotné benefity prejavili.

Na druhej strane, ak vydržíte cvičiť tai chi dlhší čas, jeho prínos bude o to väčší :).

Ak si teraz hovoríte, že tai chi by mohlo byť skvelý nástroj aj pre podporu imunity u detí, tak s vami zo srdca súhlasím. A mám pre vás aj pomôcku – online kurz Hravé tai chi pre deti. Nájdete v ňom 13 cvikov, ktoré deti oslovujú a priťahujú svojou fantazijnosťou a hravosťou. Každý cvik má však zároveň veľmi ozdravné a pozitívne pôsobenie na organizmus aj psychiku – ako si v online kurze prečítate.

Želám vám veľa zdravia – ja z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že u mňa tai chi funguje :)

Anna Ďarmati
Svoju tvorivú energiu, svoje nadšenie aj poslanie som našla v tai chi. Stalo sa mojou cestou - preto som aj svoj prístup nazvala Tai chi ako životný štýl. Na svojich hodinách aj online ukazujem, ako pracovať na svojej rovnováhe (fyzickej aj duševnej), na harmónii, uvoľnení…, ako chápať a zvládať sily, ktoré na nás tlačia (v rodine, vo vzťahoch, v práci), a to prostredníctvom vyladeného pohybu, dýchania a dobrého zarovnania tela.

Na ceste k sebe a k svojej ženskej sile sprevádzam ženy v online kurze Tai chi pre ženy.
5 cvikov, ktoré vám rozprúdia a zharmonizujú energiu nájdete vo video-kurze 5 (tai chi) rituálov.

Som autorkou rozprávkovej knihy Tajomstvo ríše draka , ktorej príbehy sú inšpirované múdrosťou tai chi. Knižka už má aj svoju audioverziu a je preložená aj do českého jazyka. Milým doplnkom k nej sú Dračie kartičky. Na základe detského tai chi a rozprávok som pripravila projekt Hravým tai chi k emocionálnej rovnováhe detí pre učiteľov ZŠ a MŠ a pripravujem jeho akreditáciu na ministerstve školstva.