Rady by ste otvorili dvere, za ktorými vo vzájomnej rovnováhe ruka v ruke kráča jemnosť a sila, pokoj a dynamika, telo i myseľ, nádych aj výdych?

Už za dávnych čias považovali Číňania za zdroj každého pohybu hmoty a životnej energie rovnovážne pôsobenie dvoch opačných pólov energie, nazývaných Jin a Jang

Jin (ženskosť, tma, pasívna sila...) a Jang (mužskosť, svetlo, tvorivá sila...) sú opisom vzájomne sa dopĺňajúcich opakov a nie sú absolútne - všetky sily v prírode majú oba stavy, a tieto stavy sú neustále v pohybe. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

My, ženy, patríme k Jinu, ku ktorému sa radia aj zem a voda. 

Byť v dobrom kontakte so zemou, jej vyživujúcou silou; dokázať uvoľnene plynúť, bez vyvíjania tvrdej sily - to sú aj základné atribúty tai chi. 

A preto práve tai chi môže byť tou pomocnou rukou, ktorá vám pomôže dvere harmónie otvoriť. 

 

Pozývam vás

naučiť sa prostredníctvom základných tai chi princípov múdrosti svojho tela,

nájsť svoju vnútornú ženskú silu

a vykročiť na cestu rovnováhy. 

Je to teraz (v r. 2019) už 17 rokov, čo sa venujem tai chi a cítim, že moje tai chi skutočne dospieva 🙂. 

Stále viac rozumiem tomu, koľko zo mňa je v tai chi (koľko z tai chi je vo mne); stále jasnejšie vidím svoju vlastnú cestu a stále viac žijem, čo som sa naučila. 

Moje vedomé kroky k ženstvu začali, keď som čakala druhé dieťa - syna. Začala som úplne inak vnímať svoje telo a jeho cykly, inak sa obliekať, inak vidieť svoju silu. Už nie v tvrdohlavej zaťatosti, potrebe mať veci neustále pod kontrolou a vždy všetko zvládnuť sama (v ideálnom prípade dokonale 😉). Ale vo flexibilite, uvoľnenosti a dôvere v prirodzený tok vecí. 

Niekedy potom sa mi začal prístup k tai chi a prístup k ženstvu spájať. Nie, tai chi / tai chi chuan rozhodne nie je umenie len pre ženy, naopak, dlho bol doménou výhradne mužov. Ak ho však vnímame ako vzájomnú vyváženosť Jinovej a Jangovej energie, dokáže podporiť a doplniť (či ženám, či mužom) jednu alebo druhú zložku. 

V roku 2017 som odštartovala kurz tai chi pre ženy, ktorý som s láskou viedla 2 roky a ktorého lekcie ma napĺňali spokojnosťou, že “toto je ono”.

Ukazka z lekcie tai chi pre zeny

K Aničke som chodila na kurz Tai chi pre ženy počas materskej s mojím synčekom. Vždy som sa na hodinu veľmi tešila, bola to pre mňa obrovská dávka pozitívnej energie. Anička je veľmi milá a nežná osôbka, a aj jej hodiny sa niesli vo veľmi relaxačnej atmosfére. Všetko nám vysvetlila tak, že sme nemali problém to zopakovať a cvičiť aj doma. Odporúčam toto cvičenie všetkým ženám, ktoré hľadajú vnútornú harmóniu a relax ❤️

Katka

Online verzia kurzu je okrem iného odpoveďou na mnohé vaše hlasy z miest mimo Bratislavy, kedy niečo podobné spravím aj pre vás. 

Ponúkam vám moje poznanie - rokmi zrejúce ako víno; praxou preverené postupy; múdrosť a inšpiráciu z miest, kde ju čerpám ja.

A aby sme zachovali rovnováhu, bude potrebné, aby ste aj vy priložili ruku k dielu a našli si na to všetko - NA SEBA - čas. 

Tai chi pre ženy vám neponúka instantné riešenia a ani nevyrieši veci za vás.

Ale pomôže vám pozrieť sa pozornejšie na konkrétne oblasti vášho života a ponúkne vám inšpirácie, ako s nimi pracovať. 

Aké oblasti to sú?

Tento kurz je pre vás, ak:

Cítite, že potrebujete vo svojom živote a momentálnom fungovaní zmenu a nemáte na to silu.

Sú fázy v našom živote, keď cítime, že to chce zmenu. Niekedy ani nevieme, čo, ako a prečo zmeniť, len vnímame, že nám chýba tá esencia nadšenia, ktorá rozvibruje každú bunku a dáva nášmu kroku ľahkosť tanca.

Každá lekcia / každá téma kurzu sa začne textom, ktorého cieľom je prebudiť vo vás otázky. Možno ste to už počuli, že na to, aby sme našli odpoveď, potrebujeme jediné - vedieť položiť otázky.
Tieto texty nebudú typu motivačných citátov, ale budú to úryvky z kníh, ktoré sa dotkli môjho srdca. Určite aj vy poznáte také knihy, pri ich čítaní akoby ste sa ponárali hĺbky univerzálneho poznania.

Texty sa vždy budú dotýkať preberanej témy a pomôžu vám pozrieť sa na to, ako to práve teraz máte vy.

Chcete spomaliť svoje rýchle životné tempo, lebo vám neostáva dych na to, čo vám prináša radosť.

Dych je niečo, čo pokladáme za úplne samozrejmé a často mu venujeme málo pozornosti. Pritom je to jeden z najsilnejších a súčasne najjednoduchších nástrojov, ako skvalitniť svoj život.

Prepojenie dychu a fungovania tela je fascinujúce. Keď nedokážeme upokojiť hnev, strach či inú emóciu, môžeme pracovať s dychom.
Keď nedokážeme spomaliť tempo kroku či reči, môžeme spomaliť dych.

Naučíme sa niekoľko dychových cvičení a techník a povieme si, kedy a ako ich používať.

Súčasná doba kladie na nás ženy veľké nároky, očakáva sa od nás, že budeme perfektné vo všetkých našich životných rolách - a tých nie je málo. Často v snahe všetko stihnúť a zvládnuť fungujeme v mužskej energii, ktorá nám pomáha svojou racionálnosťou, systematickosťou, ráznosťou… Nie je nič zlé na tom, využívať ju vo chvíľach, keď je to potrebné; je však dôležité vedieť zvoľniť, zmäkčiť, nechať veci plynúť.

Pozorujete, že vám emócie lietajú hore-dolu a nie vždy ste spokojné s tým, ako sa vtedy správate.

Podľa čínskeho pentagramu a tradičnej čínskej medicíny majú emócie v tele svoje miesto - v konkrétnom orgáne. Táto súvislosť poskytuje nový pohľad na náš emočný svet. V príslušnej lekcii si o tom povieme viac, rovnako ako o spôsoboch, ako obnoviť rovnováhu.
Rovnováha je veľmi komplexná téma a má mnoho rovín, my sa budeme venovať rovnováhe fyzickej (prostredníctvom cvičení) i duševnej (s pomocou meditácie a dýchania).

Cítite sa často unavené, s ťažkou hlavou plnou nezastaviteľných myšlienok.

Únava môže mať mnoho príčin. My sa pozrieme na biorytmus cez orgánové hodiny, na stravovanie podľa 5 elementov (nebudem vás presviedčať na žiadnu vymedzenú formu stravovania, len vám priblížim charakter niektorých potravín a za akých okolností nám môžu energiu dodať / zobrať), na energetické blokády v tele (naučíme sa výborný čchi kung, ktorý tieto blokády odstraňuje) a na umenie oddychovať (s pomocou rôznych relaxácií).

Upokojiť myšlienky v hlave nie je umenie, ktorému sa dá naučiť za 8 týždňov. Ale nič z toho, čo sa budeme učiť, sa nemusí skončiť koncom kurzu, však?
Dám vám veľmi konkrétny návod na meditáciu v stoji, ktorá dodáva telu energiu a mysli pokoj.

Zamotali ste sa v rutine denných povinností a chýba vám čas, kedy by ste boli len samy so sebou.

Každá lekcia má niekoľko častí, a zatiaľ čo niektoré vám prinesú poznanie a využijete ich, keď k tomu bude príležitosť, iné bude potrebné robiť denne. Jednou z takých častí je aj “výzva”, ktorú vyhlásim ku každej téme.

Výzva bude jednoduchá úloha, ktorú budete mať robiť denne počas daných 7 dní. Okrem toho, že vám to pomôže ponoriť sa lepšie do témy, naučí vás to vedome si vytvoriť čas pre seba.
Poznáte to: rozdávať sa dá len z plnej misy. My, ženy, na to občas zabúdame a niekedy máme výčitky svedomia, keď postavíme seba na prvé miesto.

Verím, že výzvy budú pre vás zaujímavé a zábavné a prinesú vám radosť zo SVOJHO času.

Viete o sebe, že pod tlakom (v práci, v rodine, vo vzťahoch) reagujete spôsobmi, ktoré vás vyčerpávajú a chceli by ste spoznať iné cesty.

V živote na nás neustále pôsobia nejaké tlaky. Tai chi ako bojové umenie nás učí rozumieť prichádzajúcej sile a nereagovať klasickým “fight, flight, freeze” - “útok, útek, zamrznutie / stuhnutie”, ale nájsť v odpovedi na tlak “flow” - “plynutie”. Prostredníctvom vybraných cvičení spoznáme náš obvyklý spôsob reakcií na tlak, naučíme sa spôsoby, ako uvoľňovať napätie a ako využívať našu vnútornú, ženskú silu.

Rozkliknite pre viac informácií. 

Ale rovnako aj v prípade, že:

Rozumiete svojmu telu, vnímate svoju energiu, no zaujímajú vás aj ďalšie uhly pohľadu a súvislosti.

Láka vás tai chi a chcete si ho “oťukať”, alebo naopak - už ste tai chi cvičili a chcete v ňom takto ďalej pokračovať.

Baví vás rozvíjať svoje ženstvo a máte rady nové výzvy.

Hľadáte inšpirácie, ako sa posunúť ďalej v práci na sebe.

A na toto všetko sa môžete tešiť...

 • Podporíme svoju (životnú) flexibilitu pomocou vonkajšieho aj vnútorného strečingu.
 • Spojíme sa so svojimi emóciami cez pochopenie vzťahu: emócie - telo - dych.
 • Prostredníctvom relaxácie sa naučíme umeniu “let go” - nechať odísť, čo má ísť.
 • Chrbtica je v tai chi nazývaná pilierom nebies. Posilníme ju, aby sme dobre stáli / obstáli v životných skúškach.
 • Z rôznych uhlov pohľadu sa pozrieme na našu rovnováhu - telesnú aj duševnú.
 • Najvyšším princípom v tai chi je uvoľnenie. V uvoľnenom tele energia dobre prúdi - a my jej k tomu pomôžeme. Venujeme pozornosť svojmu telu, spoznáme tie naše miesta, kde si ukladáme napätia a dozvieme sa, čo s tým.
 • Budeme pracovať s vedomím nášho stredu a s uZEMnením, aby nás toto spojenie vyživilo a podporilo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tai chi sa zvykne nazývať meditácia v pohybe, no ako slovná hračka sa začína používať aj medikácia v pohybe - pre jeho zdravotné účinky.

 

Poďte podporiť svoje zdravie, vyživiť telo a ešte viac rozžiariť dušu - spôsobom, ktorý vás bude baviť, v čase a tempe, ktorý vám bude vyhovovať.

 

Nové inšpirácie a výzvy vás naplnia sviežou, hravou a krásne ženskou energiou.

Naplno a zo srdca. Jemnosť s veľkou silou. Ďakujem Aničke, že robí to, čo robí. 👍🏼

Zuzka

Cena kurzu je 40€.

Za túto cenu dostanete prístup do členskej sekcie, kde vám počas 8 týždňov predstavím 8 rôznych tém. 

Rozpočítané na týždne je to 5€ / týždeň a myslím, že je to zvládnuteľná a perspektívna investícia - investícia do seba 😉.

A navyše, ak zistíte, že kurz nie je to, čo ste chceli, môžete do 14 dní od jeho začiatku požiadať o vrátenie zaplatenej sumy a ja tak bez ďalších otázok urobím.

 

V rámci každej témy nájdete

 • inšpiratívnu myšlienku k uvažovaniu,
 • tai chi teóriu a tai chi cviky na videu,
 • niečo zo skupinky: meditácia - relaxácia - automasáž - dýchanie,
 • doplňujúce cvičenia k hlbšiemu precíteniu témy,
 • výzvu na daný týždeň.

Tai chi pre ženy je koncept, s ktorým som sa nikde inde nestretla a som naň úprimne hrdá 😊. 

Nie som tai chi majster a ani z vás ho neurobím - ale k tomuto smerujem a toto chcem s láskou sprostredkovať aj vám:

žiť hodnotný život v kontakte so sebou, v harmónii a rovnováhe, ako spokojná a šťastná žena s mnohými pokladmi, o ktoré sa môže deliť. 

 

 

Možno sa chcete opýtať...

Nebude mi v online kurze chýbať osobný kontakt / vedenie?

Mám za sebou niekoľko cyklov “živých” kurzov tai chi pre ženy. Samozrejme, ich atmosféru a možnosť dotyku online kurz nenahradí. Podporu skupiny si však môžeme dopriať aj tak - cez uzavretú facebookovú skupinu; a ja vám budem k dispozícii cez telefón, e-mail či skype. Výhodou online kurzu je, že budete môcť na daných témach pracovať kontinuálne a opakovane, nielen počas 1 lekcie za týždeň.

Tai chi som ešte nikdy necvičila, je online kurz pre mňa vhodný?

Môj prístup k tai chi v tomto kurze je viac filozofický. Predstavím vám ho ako životný štýl, ktorý je naozaj vhodný pre každého.
Kto by nechcel kráčať životom s ľahkosťou, vo svojej sile, čeliť životným výzvam uvoľnene a bez boja, rozumieť svojmu telu a vedieť pracovať so svojou mysľou?

My, ženy, sa učíme cez svoje telo. To je zdroj našej múdrosti. Preto aj tento online kurz je založený na rôznych cvičeniach. Nebudeme sa ale učiť tai chi formu / zostavu.

Má tento kurz nejaké zdravotné / pohybové obmedzenia?

Všetky cviky a pohyby, ktoré vám predstavím, sú citlivé a neinvazívne, mám ich odskúšané na sebe aj na ženách, ktoré som učila. Nie som však lekár a ak máte pochybnosti, konzultujte ich, prosím, s medicínskym odborníkom.

Budem môcť na tento online kurz nadviazať iným tai chi kurzom?

Online kurz Tai chi pre ženy nie je typický tai chi kurz. Niektoré cviky, ktorým sa budeme venovať, by ste rozpoznali aj v klasickom tai chi, viac toho však bude iné.
Vašou výhodou do druhého kurzu bude väčšia vnímavosť k svojmu telu, ktorú tu získate, a porozumenie dôležitým tai chi princípom.

Ostanú mi prístupy ku kurzu aj po jeho skončení?

Áno, prístupy máte navždy; a ak niečo v kurze doplním alebo aktualizujem, dám vám o tom vedieť.

V tai chi sa učíme ako po špirále - po čase prídeme na to isté miesto, len o úroveň vyššie. Preto bude fajn sa k jednotlivým témam vracať - ako bude naše vedomie dozrievať, uvidíme ich zakaždým novým pohľadom.

Koľko času mi kurz zaberie?

Toto je veľmi individuálne, ale v princípe asi toľko, koľko budete chcieť :)
Ak si však jednotlivé úlohy rozdelíte na celý týždeň, odhadujem to na 15-20 minút denne.

Krásne fyzické a duševné cvičenie, ktoré ma naučilo ponoriť sa do seba a uvedomiť si každú svoju časť, uvoľniť vnútorné napätie, a tiež aj to, že udržať si rovnováhu nie je vždy jednoduché ;) Anička, ďakujem za príjemné chvíle s tai chi a prajem veľa úspechov :)

Veronika

Bonusy

Spolu s kurzom ďalej získate:

Dve prednášky počas trvania kurzu, ktoré pripravím vám na mieru podľa diania v skupine alebo podľa vašich námetov či otázok. 

Individuálna skype konzultácia (30 minút) v hodnote 15€ zdarma. 

Zľava 50% na video-kurz 5 (tai chi) rituálov, ktoré vám rozprúdia a zharmonizujú energiu - ušetríte 10,50€.

Kurz začne 09.09.2019 a do tohto dátumu je možné sa do kurzu prihlásiť. 

Každý pondelok počas 8 týždňov sa môžete tešiť na novú tému, nové inšpirácie a nové cvičenia.

Posledná lekcia do členskej sekcie pribudne 28.10., ale to, čo sa naučíte, bude vo vás kvitnúť ďalej...

Máte otázky alebo potrebujete pomôcť?

Napíšte mi na anna@taichicentrum.sk alebo volajte na 00421 908 300 599.

Som tu pre vás, rada vám pomôžem.