Jarná únava – čo s ňou?

Mám rada tento čas, keď vo vzduchu začína byť cítiť jar. Dni sú jasnejšie, všetko sa prebúdza a začína kvitnúť, najradšej by som sa rozbehla do prírody, tancovala a objala celý svet.

Ale – nohy ma akoby prestali chcieť niesť. Bolia ma kĺby, svaly pôsobia unavene, stuhnuto. Mám toľko plánov – a žiadnu energiu na ich realizáciu :(

Žeby jarná únava?

A môže ju vôbec mať niekto, kto propaguje zdravý životný štýl a cvičí tai chi? Alebo vodu kážem a víno pijem? Hm…

Pozrime sa najprv, ako definuje jarnú únavu naša západná medicína (voľne upravené zo stránky www.ruvz.sk):

Jar je veľmi často sprevádzaná subjektívne nepríjemným pocitom,  tzv. jarnou únavou.  Ide o komplexný stav celého organizmu, nie je to ochorenie orgánové, a preto jarná únava nie je klasifikovaná ako choroba.

Príznaky jarnej únavy sú všeobecne známe – subjektívny pocit fyzickej a psychickej vyčerpanosti, bolesť hlavy, závrate, ospalosť, zlá nálada, podráždenosť.

Za hlavnú príčinu možno považovať nedostatok telesného pohybu počas zimných mesiacov, čo býva sprevádzané nežiadúcim prírastkom na telesnej hmotnosti. Prispieva k tomu aj strava, ktorá je v zimnom období spravidla energeticky výdatnejšia.

Naopak, spotreba ovocia a zeleniny je v zimnom období obmedzená a príjem ochranných faktorov deficitný.  Ovocie a zelenina sú totiž významným zdrojom takmer všetkých vitamínov, mnohých minerálnych látok, vlákniny, ale tiež flavonoidov, ktoré posilňujú účinky vitamínu C a pôsobia antioxidačne,  mnohých enzýmov, ktoré podporujú tráviace procesy a metabolické reakcie v organizme.

Zásoby ochranných faktorov sú v organizme väčšinou obmedzené a často sú po zimných mesiacov celkom vyčerpané.

A čo na to hovorí tradičná čínska medicína (TČM)?

  • Odpoveď na otázku prečo strácame energiu je nasledovná. Ak sme v zime, teda v elemente Voda, neuskladnili dostatok energie, na jar v elemente Drevo, keď všetko rastie a berie energiu zo zásob, sme malátni a unavení. Vyčerpali sme počas zimy svoju zásobu a na jar nám zostalo veľmi málo. 

  • Jar je podľa ročného biorytmu obdobím, kedy je na vrchole čistiaca funkcia pečene a s ňou spojeného žlčníka. Pečeň ako náš najväčší detoxikačný orgán býva po zimnom období veľmi zanesená a môže spôsobovať rôzne typy únavy, ale tiež bolesti hlavy, zlé videnie a bolesti kĺbov a šliach. Takéto toxické zaťaženie pečene poznáme pod názvom jarná únava.

  • Pečeň sa ďalej spája so schopnosťou správne vyhodnocovať veci a spracovať spätnú väzbu. Má vplyv aj na zvládanie stresu a na slezinu, a tým aj na celý imunitný systém.

  • Element dreva kontroluje svaly, šľachy a väzivo. Pokiaľ svaly nie sú dostatočne vyživené krvou z pečene, vedie to k ich stuhlosti, necitlivosti a ku kŕčom. 

(Zdroje informácii: https://inner-alchemy.eu; www.paula.sk)

Túto zimu som mala naozaj málo pohybu. Pri 3 deťoch je frekvencia situácií, že je jedno dietko choré, a teda sme doma všetci, vyššia, a túto sezónu sme si to „vychutnali“.

A tiež som dosť pracovala a málo spala. Nezregenerované telo je citlivejšie na chlad, a ak sledujete moju facebook stránku Tai chi ako životný štýl, tak viete, že chlad škodí obličkám (ktoré patria k obdobiu zimy). Odčerpávala som teda zo zásob – a evidentne viac, než dopĺňala.

A – povedzme si úprimne – čokoláda je môj verný kamarát a externý zdroj energie. (Ja mám rada horkú, akú vy? 😉) Keď si k tomu pridám materské, ehm, moje tendencie odmeniť sa za ťažký deň, alebo si vychutnať koláčik, keď ma deti nevidia… Nuž, spočítané a podčiarknuté – jarná únava alias zanesená pečeň sa hlási k slovu.

Čo teda s tým? Výčitky a úvahy o tom, ako som to mala robiť inak, už situáciu nezlepšia a najmä odoberú energiu zase iným orgánom (konkrétne slezine).

Okrem pravidelného cvičenia na rozprúdenie energie preto prichádza na rad (na jar toľko skloňovaná) očista.

Rôznych detoxov, hladoviek a očistných kúr nájdete na internete mnoho. Ja mám jednu, ktorú som absolvovala už veľa ráz, bola som na prednáške výživového poradcu, kde nám ju detailne vysvetlil, a na tú sa teším aj tento rok.

Ako inak, vychádza z TČM a teórie 5 elementov a jej princíp je ten, že jeme len potraviny vhodné pre ten-ktorý element a orgány, ktoré k nemu patria (hladovka to teda nie je, ale treba oželieť akékoľvek ovocie a pečivo. O káve, čaji, alkohole a sladkom ani nehovorím 😜).

Naši predkovia zaraďovali očistný pôst do obdobia pred Veľkou nocou, túto „moju“ očistu je možné robiť až do konca mája a je viazaná na výskyt divokých bylín v prírode (keďže ich budeme jesť… 😋). TČM všeobecne odporúča púšťať sa do jarných čistiacich kúr až keď nás slnko podporí svojou teplou energiou a keď už jar naozaj cítime na tele aj v tele 🙂.

Ja teda začnem až po Veľkej noci (prečistenie piatich orgánových dvojíc trvá 30 dní) a ak chcete ísť do toho so mnou, napíšte mi.

Čo poviete? Zvládneme to spolu?

Ja verím, že áno 🙂.

Anna Ďarmati
Svoju tvorivú energiu, svoje nadšenie aj poslanie som našla v tai chi. Stalo sa mojou cestou - preto som aj svoj prístup nazvala Tai chi ako životný štýl. Na svojich hodinách aj online ukazujem, ako pracovať na svojej rovnováhe (fyzickej aj duševnej), na harmónii, uvoľnení…, ako chápať a zvládať sily, ktoré na nás tlačia (v rodine, vo vzťahoch, v práci), a to prostredníctvom vyladeného pohybu, dýchania a dobrého zarovnania tela.

Na ceste k sebe a k svojej ženskej sile sprevádzam ženy v online kurze Tai chi pre ženy.
5 cvikov, ktoré vám rozprúdia a zharmonizujú energiu nájdete vo video-kurze 5 (tai chi) rituálov.

Som autorkou rozprávkovej knihy Tajomstvo ríše draka , ktorej príbehy sú inšpirované múdrosťou tai chi. Knižka už má aj svoju audioverziu a je preložená aj do českého jazyka. Milým doplnkom k nej sú Dračie kartičky. Na základe detského tai chi a rozprávok som pripravila projekt Hravým tai chi k emocionálnej rovnováhe detí pre učiteľov ZŠ a MŠ a pripravujem jeho akreditáciu na ministerstve školstva.