Leto 2010, pondelok, skoro ráno. Sedím vo svojom necelý rok otvorenom Tai chi centre a čakám na prvé táborové deti. Tai chi denný tábor som vymyslela začiatkom apríla, do konca mesiaca boli všetky 4 ponúknuté turnusy plné.
Nikto netuší, že som detské tai chi s deťmi ešte nikdy necvičila…
To som celá ja. Vrhnúť sa do niečoho “po hlave” (lebo cítim to neomylné šteklenie v žalúdku) a zvyšok riešiť za pochodu. Tai chi som sa už predtým samozrejme dlhší čas venovala (od r. 2002), aj jeho detskú verziu som si trénovala doma, ale s deťmi som mala mať premiéru práve v tábore.
V tej chvíli som mala v hlave milión pochybností – čo ak sa to deťom nebude páčiť? Čo ak ma nebudú počúvať? Čo ak niektorí budú chcieť cvičiť a iní nie a budú z toho konflikty? Čo ak zabudnem, čo mám robiť? Čo ak budú nespokojní rodičia?
Ako asi tušíte, boli to úžasné 4 týždne – nie vždy jednoduché, ale plné smiechu, inšpirácií, tai chi hier i vážnejšieho cvičenia… a spokojní boli všetci: deti, rodičia aj ja.
Tai chi tábory, neskôr kurzy detského i rodinného tai chi som potom robila ďalších 6 rokov (kým ma naplno nevyťažili moje 3 deti) a doteraz je to pre mňa môj srdcový projekt.
Zažila som pri cvičení s deťmi mnoho krásnych a radostných chvíľ a úprimne verím v silu tohto cvičenia. Rada by som ho sprostredkovala čím väčšiemu počtu rodičov (učiteľov v školách i škôlkach, opatrovateľov, lekárov i zdravotných sestier, lektoriek a animátoriek v detských kluboch a centrách…). Možno k tomu prispeje aj tento článok.
Čo sa v ňom všetko dozviete?
Tai chi je nádherné umenie, ktoré prináša ľuďom zdravie a harmóniu už po celé veky. No začať s ním môže byť pre niekoho ťažké. Nie je podobné žiadnemu inému cvičeniu, s ktorým sa bežne stretávame. Preto španielska lektorka Cari Shurman vyvinula jeho zjednodušenú verziu v podobe izolovaných cvikov. Ona a jej „kartičky“ (obrázky cvikov) boli mojou inšpiráciou pre vytvorenie Hravého detského tai chi, ktoré som cvičila už s viac ako stovkou detí.
V čom je teda tai chi pre deti iné než tai chi pre dospelých?
nezahŕňa v sebe filozofické východiská ani bojový aspekt umenia; je inšpirované prírodou (zvieratami a prírodnými javmi)
jeho tempo nie je také pomalé ako pri cvičení dospelých a môžeme ho meniť podľa situácie a temperamentu detí
Tai chi pre deti ruka v ruke rozvíja telo i myseľ. Učí deti správnemu držaniu tela, posilňuje chrbticu a svalstvo, harmonizuje ľavú a pravú hemisféru a „nenápadne“ ich vedie k vnútornej disciplíne.
Menšie deti sa stávajú zvieratkami, väčšie sa na ne hrajú, a tak sa prostredníctvom vizualizácie a hry učia univerzálne tai chi princípy:
Tai chi pracuje vnútri tela. Pomáha deťom naučiť sa rozoznávať, že prichádza vnútorná búrka alebo zmätok, ktoré ich vyhodia z rovnováhy. Keď deti začnú lepšie rozumieť sebe, je potom ľahšie rozumieť druhým a spolupracovať s nimi.
Po emočnej stránke môže detské tai chi zmierniť bolesti brucha, nervozitu, strach, hnev, frustráciu. Zlepšuje sústredenie a sebakontrolu.
Hravé detské tai chi nás (i dospelých) spomalí, takže dokážeme myslieť a cítiť. Nie je to nič náročné. Nemusíte ho cvičiť dokonale správne. Nie je v tom žiadna súťaž, žiaden tlak na to byť najlepší. Dôležité je byť uvoľnený, cítiť energiu čchi a vnímať pokoj. Keď spomalíme pohyby, vnútorná energia môže prúdiť do celého tela a vnútri sa objaví príjemný hrejivý pocit.
Cvičievala som s deťmi od 4 do 10 rokov. Moja skúsenosť je, že až okolo 5-6 rokov dokázali deti udržať pozornosť pri cviku a jeho príbehu a precítiť energiu pohybu. Bavili sa aj mladšie deti, ale bola to pre ne viac-menej len zábava.
Autorka konceptu tai chi pre deti Cari Shurman uvádza, že najlepší čas začať s detským tai chi je predškolský vek, kedy sa u detí vyvíjajú študijné zručnosti a návyky.
Ako budú deti rásť, bude im tai chi pripomínať, že treba zhlboka dýchať, stáť rovno, uvoľniť sa, vizualizovať, sústrediť sa a pustiť preč stres.
Samozrejme, tai chi je skvelé aj v škole či po nej. Je to skvelé cvičenie: zaberie len pár minút, môžete ho zaradiť do ktorejkoľvek časti dňa, vyžaduje len málo miesta a žiadne náradie.
Lenka Ryšková, autorka knihy Cvičíme taj-či s dětmi (Portál, Praha 2013) radí: „Deti majú k hravosti a k pohybu blízko. Je užitočné priblížiť im zdravý prístup k telu a koncept správneho držania tela ešte skôr, než ich sedenie pri počítači či televízore a v škole začne ovplyvňovať nežiadúcim a neskôr ťažko napraviteľným smerom.“
Je skvelé začať s tai chi ráno, hneď, ako sa zobudíte. Začnite preklepávať svoje telo, aby ste rozprúdili energiu a pripravili sa na deň.
Doprajte si chvíľky na rozdýchanie sa pred testami, skúškami či náročnými situáciami.
Pomôže aj vtedy, keď poobede začnete byť unavení a potrebujete sa opäť naštartovať alebo skoncentrovať po obednej pauze.
Je perfektné v situáciách, keď sa cítite nervózni alebo napätí a potrebujete sa poriadne nadýchnuť a stíšiť.
Odporúčam ho aj po návrate zo škôlky / školy pre uvoľnenie napätia a hyperaktivity.
Pred uložením do postele tai chi pomôže zrelaxovať myseľ, aby sa nám podarilo ľahšie zaspať.
Neexistuje jediný správny čas pre tai chi, ale môžete rôzne pohyby robiť v rôznom čase podľa situácie a vašich potrieb.
Cvičiť môžete kdekoľvek – vonku aj vnútri, stačí vám trochu miesta a nepotrebujete žiadne špeciálne pomôcky.
Je skvelé deti do vedenia cvičenia zapájať. Môžu držať obrázky alebo určovať poradie, v akom cviky zacvičíte. Môžu vytvoriť príbeh, ktorý spojí viac obrázkov dokopy. Môžu oni učiť vás. Verím, že nájdete ten správny spôsob, ktorý vám bude dobre fungovať. Buďte tvoriví a nechajte sa viesť deťmi.
Ako dlho a ako často? Stačí aj 5 minút. Aj málo je lepšie ako nič. Môžete si zacvičiť ten tai chi cvik, ktorý v tom momente potrebujete, aby ste si oddýchli, uvoľnili sa, upokojili alebo obnovili svoju energiu.
Pravdepodobne deti nevydržia zacvičiť celý súbor naraz. Pre vek 5 – 8 rokov odporúčam 4-5 cvikov – uvidíte sami; zabrať vám to môže 10 – 15 minút. Myslite na to, že zo začiatku vám i deťom pohyby zaberú viac času.
Pri cvičení ide najmä o pocit, nie o dokonalé zacvičenie. Každé dieťa je inak pohybovo nadané, má iné tempo. Dajte pozor na svoj hlas, na tón, aký zvolíte. Ak v sebe pocítite netrpezlivosť, nespokojnosť, neistotu…, uberte z očakávaní a skúste sa viac hrať :)
Každé dieťa / skupina detí (u dospelých to, samozrejme, platí tiež) je iné a nedá sa použiť univerzálny návod, ako s ním cvičiť. Čo ale platí bez rozdielu (z mojich doterajších skúseností), je chuť hrať sa. Detská fantázia je mocná čarodejka a detské telo je múdre. Vie, kde je ten JEHO pocit „stredu a vyváženosti“, kde sa cíti dobre.
V mojom e-booku Hravé tai chi pre deti a ich maminky by som vám chcela odovzdať kľúče k tomuto pocitu – u vás i u detí.
Predstavím vám tam 12 jednoduchých, hravých cvikov. Ku každému z nich uvádzam text, ktorým rodič / lektor cvik sprevádza a aj jeho účinky na zdravie. Text môžete jemne modifikovať podľa seba a zdravotné pôsobenie deťom ani nemusíte vysvetľovať. Chceme, aby počas cvičenia ostali čím viac v tele a vo svojich pocitoch, nie v hlave.
Skvelou pomôckou je video ku každému cviku, ktoré môžete po čase nahradiť audionahrávkou – v nej vás cvikom slovne sprevádzam, ale oči už nemusia byť zamestnané obrazom. Deťmi veľmi oceňovaným bonusom sú meditatívne omaľovánky, ktoré dodajú pochopeniu pohybu ešte ďalší rozmer.
Verím, že cez to, čo si prečítate, pozriete, vypočujete a nakreslíte, získate dostatok istoty na to, aby ste zavolali deti a začali cvičiť :).