Sledujete si svoj mesačný cyklus? Áno, mám na mysli menštruáciu, ovuláciu a ten čas “medzi nimi”…
Teóriu o cyklickosti ženy som objavila už pred peknými pár rokmi a okamžite som sa v tom našla. Priniesla mi mnoho vhľadov, láskavého porozumenia a aj úľavy.
Akurát v súvislosti s tai chi som ju vôbec nevedela uchopiť. Škrelo ma to, hovorila som si, že by som svoj cyklus predsa mala vedieť prepojiť aj s touto dôležitou oblasťou môjho života.
Až keď som všetky namrzené “mala by som” vyškrtla z hlavy a dovolila si ten luxus “nevedieť” a len to (sa) nezáväzne pozorovať, začal sa celý obrázok postupne skladať. (To je moja “klasika” – keď pustím kontrolu a uvoľním sa, hneď sa veci začnú diať…)
No kým vám ho tu celý odhalím, najskôr trochu teórie, ku ktorej si požičiam tento obrázok od Marice z facebookovej stránky PestroFarebná Žena:
Teória o cyklickosti ženy vychádza z toho, že nie sme lineárne bytosti, ale tak, ako aj mesiac prechádza rôznymi fázami, ako v prírode rozlišujeme ročné obdobia, ako sa meníme v priebehu života, tak sa mení naše vnútorné nastavenie počas mesiaca. Obrázok vyššie to krásne zhŕňa.
Dobrou metaforou je kolobeh roka.
Jar je obdobie, kedy sa príroda zobúdza zo zimného spánku a nič ju v raste a rozkvete nezastaví. Aj my sme v dynamickej fáze plné energie, nápadov, veci nám idú ľahko, rýchlo, sme rozhodné a racionálne.
Do plachiet nám zadul čerstvý vietor.
V lete príroda plne rozvíja svoj potenciál, ponúka maximum svetla, tepla, krásy. Rovnako my sme počas ovulácie spoločenské, starostlivé (o seba i o druhých), otvorené a ústretové vo vzťahoch, nádherne ženské a plné lásky.
Plynieme harmonicky ako voda.
Jeseň prináša dva fenomény – jednak príroda dozrieva a ponúka svoje plody, jednak sa jej energia začína sťahovať do seba a pripravovať sa na oddych. My sa cítime podobne, máme chuť veci dokončovať, sme ešte v tvorivom nastavení, ale už sa začína prejavovať únava, máme viac chuť byť samy než medzi ľuďmi.
Sme ako oheň, môžeme hriať i páliť, emócie nám ľahko vzbĺknu.
V zime sa všetko spomalí a stíchne, zbiera silu na nový začiatok. Aj my máme potrebu ponoriť sa do seba, počúvať svoje pocity, oddychovať, púšťať, čo nám už neslúži.
Zem sa pripravuje na zasiatie nových zámerov.
A ako sa teda tieto fázy odrážajú v (mojom) tai chi?
V tejto fáze niekedy nemám trpezlivosť na pomalé tempo tai chi. A preto jednoducho cvičím rýchlejšie – tak, ako mi to práve vyhovuje. V rýchlom cvičení samozrejme nie je možné sústrediť sa na všetky detaily, no na druhej strane sa dá výborne precítiť “flow” – tok, prúdenie, tekutosť pohybu. Vždy si užívam, ako krásne prechádza jeden prvok do druhého, ako je celé telo zosynchronizované, ako to ladí… Raz za čas zaradiť rýchlejšiu formu určite odporúčam, lebo niekedy práve “flow” je to, čo nám uniká, keď sa príliš venujeme zdokonaľovaniu techniky. Netreba zabúdať, že najdôležitejší princíp v tai chi je uvoľnenie (ktoré stojí nad všetkou technikou).
Inokedy si zacvičím iba kratší kúsok formy a ďalší kúsok si dám zase o trochu neskôr.
Dynamická časť nášho cyklu je tiež veľmi vhodná na nácvik niečoho nového, čo potrebujeme “zafixovať” najskôr na fyzickej úrovni. Takže ak sme napríklad v reflektívnej (menštruačnej) fáze prišli na niečo, čo chceme vylepšiť / zmeniť, alebo ak sme sa začali učiť niečo nové, v týchto aktívnych dňoch si môžeme zaradiť do program upevňovanie nového návyku a opakovať, opakovať, opakovať… danú vec. Nová, svieža energia tohto obdobia, nadšenie a sila vôle nám v tom pomôžu.
Harmónia a trpezlivosť sú pre mňa dva typické prívlastky tohto obdobia. Pri cvičení sa cítim výborne a užívam si ho, vychutnávam si pohyb i to, ako sa pri ňom aj po ňom cítim.
To je pre mňa najvýraznejšie posolstvo tejto fázy, lebo práve spomienka na tieto pocity nám môže pomôcť prekonať momenty, keď sa nám nebude chcieť, keď budeme pochybovať, či na to máme atď.
Ak ste v dynamickej fáze nejaký pohyb trénovali, počas ovulácie môžete objavovať jeho krásu a dovoliť mu stať sa vašou súčasťou.
Niekedy si želám, aby sa mi stále cvičilo tak ako v expresívnej fáze, no súčasne viem, že by som prišla o dary ďalších častí cyklu.
V duchu Jin & Jang po trpezlivosti prichádza netrpezlivosť, po spokojnosti pochybnosti.
Mnoho žien by predmenštruačné obdobie najradšej vyškrtlo, no ja si tento čas citlivosti a tvorivosti veľmi užívam. Moje cvičenie sa vtedy dostáva pod veľmi kritickú lupu a všetko, čo neladí, hneď beriem “do parády”. Tým, že nám energie ubúda a telo je unavenejšie, vystúpia na povrch rôzne “nedokonalôstky”, ponad ktoré sme s ľahkosťou preplávali v predošlých dvoch jangových fázach. Kreatívna a následne aj reflektívna časť cyklu nás obracia zvonku dnu a vnímanie sa prehlbuje.
Často sa mi stáva, že formu v tomto čase ani nedokončím, že sa zastavím na nejakom pohybe, kde cítim, že to nie je ono a zvyšok času venujem už len tomu. Už to na sebe poznám a nenútim sa docvičiť, len aby som došla do konca. Naopak, tešim sa z toho, že môžem skúmať, pátrať, hrať sa a objavovať. Toto je presne to obdobie, keď najčastejšie prichádzajú nové vhľady, ďalšie puzzle dieliky zapadnú do skladačky… (Samozrejme, nie každý mesiac sa udejú zásadné objavy, ale je naozaj dobré dopriať si priestor tvorivo pristupovať k svojmu pohybu.)
A ak postupujete od dynamickej fázy s niečím novým, toto je čas na analýzu a vylaďovanie – dokončovanie vecí je v tomto období našou prirodzenosťou. Odporúčam však dať si pozor na prílišnú kritičnosť ;).
Ponorenie sa do ticha, do seba, napojenie sa na svoje vnútro, intuíciu. To sú dary tejto fázy cyklu. Najmä v prvých dňoch sa mi často cvičiť vôbec nechce, ale keďže viem, aké hlboké prepojenie vtedy nachádzam, vždy sa premôžem (teda väčšinou 😉).
Kým v kreatívnej faze sa hrám najmä s pohybom, v reflektívnej ostávam na úrovni pocitov a nachádzam miesta, kde som menej uvoľnená, kde sa stráca pocit jednoty v tele, kde necítim uzemnenie, kde sa stráca prúdenie energie…
Zásadné (pre mňa) je nechcieť to meniť hneď v tej chvíli, len to naplno precítiť a vytvoriť si zámer do dynamickej fázy – zasadiť do zeme semienko, ktoré môže na jar vyklíčiť. A celý cyklus môže začať nanovo…
Vnímanie vlastnej cyklickosti a cvičenie tai chi majú pre mňa spoločný odkaz – všetko má svoj čas. Chcieť všetko hneď veci neurýchli ani im nepomôže.
A ako to máte vy? Ak svoj cyklus v súvislosti s cvičením už poznáte, alebo ak sa ho len spoznať chystáte, podeľte sa (teraz alebo neskôr) o svoje pozorovania, čo vám funguje. Možno to bude niečo celkom iné, než pasuje mne a možno z toho bude ďalší článok 😊.