Dravý ako tiger či ospalý ako lev?

S tai chi pre deti som sa prvý raz stretla na trochu paradoxnom mieste – v nemocnici. Ležala som tam po operácii kolenného väzu. Bola jar a mňa čakala prvá “uhorková sezóna” v Tai chi centre. Letá sú ťažké asi pre všetky pohybové štúdiá, kurzy nebežia alebo len málo a nájom platiť treba.

Pamätám si tú chvíľu, akoby to bolo včera: chladná posteľ s fľakatou plachtou a igelitom presvitajúcim pod ňou, nesmelé slnko nakúkajúce cez pokazené žalúzie a zrazu BÁC! – prišiel ten nápad.

Spravím TAI CHI LETNÝ DENNÝ TÁBOR PRE DETI.

Do hodiny som mala celý koncept premyslený a spropagovaný na internete. Skontaktovala som sa so španielskou cvičiteľkou Cari Shurman, ktorá mala vypracovaný vlastný koncept detského tai chi. Motýle v bruchu naznačovali, že sa to podarí. Do konca apríla boli niektoré termíny plne obsadené. V to prvé leto som odlektorovala 6 týždňových turnusov, čo bolo vyše 70 detí vo veku 4-10 rokov. Ďalšie letá úspešné “ťaženie” tai chi táborov pokračovalo.

Čo teda vlastne tai chi pre deti je?

Keď sa povie tai chi, mnohí z nás si predstavia ľudí v parku vykonávajúcich pomalé, plavné pohyby. Tak vyzerá cvičenie tai chi formy (zostavy). Dá sa predpokladať, že malé živé striebra by toto príliš nenadchlo.
Deti sa prirodzene učia prostredníctvom hry. A hra je presne to, na čom je detské tai chi postavené.

Cez napodobňovanie zvierat a vnímanie prírodných javov sa deti nenásilnou formou učia dobrému držaniu tela, ktoré zároveň jemne naťahujú a posilňujú. Zlepšujú svoju koncentráciu, flexibilitu a rovnováhu, vnímanie svojej energie a svojho stredu. Osobitný dôraz je kladený na dýchanie, čo z dlhodobého pohľadu deťom dáva zručnosť pokojnejšie zvládať svoje “búrky”.

Pre mňa tým najcennejším na tomto cvičení je možnosť využívať jednotlivé pozície situačne, podľa toho, čo práve dieťa potrebuje. U môjho syna jednoznačne víťazí Tiger – zarevať si z plných pľúc účinne uvoľňuje hnev a napätie. Vonku v prírode je magické stať sa Stromom, objať ho a cítiť jeho energiu. Zvesela a s elánom odštartovať deň pomôže Preklepanie tela, ktoré je vedené tak, aby stimulovalo meridiány. Lev – ospalec deti upokojí a uzemní.

Kým si deti cviky dobre osvoja (a ideálne aj potom), je fajn, keď s nimi cvičí dospelý – rodič, lektor, učitelia v škôlke či v škole.
Vo svojich kurzoch učím maminky, ako si užiť tai chi spolu s deťmi a mať z neho tiež úžitok. Cviky detského tai chi sú veselé a hravé, ale nechýba im hĺbka a potešia sa im malé i veľké telá. Ako mama 3 neposedných detí dobre viem, že každý zdroj energie navyše sa hodí :)

A aby ste si vedeli detské tai chi zacvičiť aj doma, napísala som e-book Hravé tai chi pre deti a ich maminky. Ochutnávku z neho si môžete zdarma stiahnuť tu >>>.

anna ďarmati
Mojou prácou aj láskou je tai chi. Teší ma venovať sa ženám a ich deťom. Ženy učím vnášať harmóniu a radosť do života cez uvoľnené telo, harmonický pohyb a dobré držanie tela. Maminky inšpirujem, ako si užiť s deťmi hravé detské tai chi. O mojej ceste k tai chi sa dočítate tu >>>. Napísala som pre vás e-book Hravé tai chi pre deti a ich maminky >>>. Ochutnávku toho, čo vám prinesie, si môžete stiahnuť zdarma tu >>>.
5 jednoduchých cvikov, ktoré vám rozprúdia a zharmonizujú energiu nájdete vo video-kurze 5 (tai chi) rituálov.
 • Hravé tai chi pre deti a ich maminky

  12 jednoduchých tai chi cvikov inšpirovaných prírodou, ktoré môžete cvičiť doma všetci. Deti zbožňujú hrať sa na tigra či slona, alebo loviť perly v mori.

  Ukážka - Ochutnávka zdarma obsahuje prvé dva cviky spolu so základnými informáciami, ako si spoločné cvičenie čo najviac užiť, s video-návodom a audio-komentárom.

  Ako bonus dostanete k cvikom aj darček pre malých aj veľkých.

 • Kategórie
 • Aha, tu ma nájdete na Facebooku:
 • Najčítanejšie články
 • Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
  This error message is only visible to WordPress admins

  There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
  If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.

 • Očami Instagramu: