Dravý ako tiger či ospalý ako lev?

S tai chi pre deti som sa prvý raz stretla na trochu paradoxnom mieste – v nemocnici. Ležala som tam po operácii kolenného väzu. Bola jar a mňa čakala prvá “uhorková sezóna” v Tai chi centre. Letá sú ťažké asi pre všetky pohybové štúdiá, kurzy nebežia alebo len málo a nájom platiť treba.

Pamätám si tú chvíľu, akoby to bolo včera: chladná posteľ s fľakatou plachtou a igelitom presvitajúcim pod ňou, nesmelé slnko nakúkajúce cez pokazené žalúzie a zrazu BÁC! – prišiel ten nápad.

Spravím tai chi letný denný tábor pre deti.

Do hodiny som mala celý koncept premyslený a spropagovaný na internete. Skontaktovala som sa so španielskou cvičiteľkou Cari Shurman, ktorá mala vypracovaný vlastný koncept detského tai chi. Motýle v bruchu naznačovali, že sa to podarí. Do konca apríla boli niektoré termíny plne obsadené. V to prvé leto som odlektorovala 6 týždňových turnusov, čo bolo vyše 70 detí vo veku 4-10 rokov. Ďalšie letá úspešné “ťaženie” tai chi táborov pokračovalo.

Čo teda vlastne tai chi pre deti je?

Keď sa povie tai chi, mnohí z nás si predstavia ľudí v parku vykonávajúcich pomalé, plavné pohyby. Tak vyzerá cvičenie tai chi formy (zostavy). Dá sa predpokladať, že malé živé striebra by toto príliš nenadchlo.
Deti sa prirodzene učia prostredníctvom hry. A hra je presne to, na čom je detské tai chi postavené.

Cez napodobňovanie zvierat a vnímanie prírodných javov sa deti nenásilnou formou učia dobrému držaniu tela, ktoré zároveň jemne naťahujú a posilňujú. Zlepšujú svoju koncentráciu, flexibilitu a rovnováhu, vnímanie svojej energie a svojho stredu. Osobitný dôraz je kladený na dýchanie, čo z dlhodobého pohľadu deťom dáva zručnosť pokojnejšie zvládať svoje “búrky”.

Pre mňa tým najcennejším na tomto cvičení je možnosť využívať jednotlivé pozície situačne, podľa toho, čo práve dieťa potrebuje. U môjho syna jednoznačne víťazí Tiger – zarevať si z plných pľúc účinne uvoľňuje hnev a napätie. Vonku v prírode je magické stať sa Stromom, objať ho a cítiť jeho energiu. Zvesela a s elánom odštartovať deň pomôže Preklepanie tela, ktoré je vedené tak, aby stimulovalo meridiány. Lev – ospalec – deti upokojí a uzemní.

Kým si deti cviky dobre osvoja (a ideálne aj potom), je fajn, keď s nimi cvičí dospelý – rodič, lektor, učitelia v škôlke či v škole.
Vo svojom online kurze Hravé tai chi učím maminky, ako si užiť tai chi spolu s deťmi a mať z neho tiež úžitok. Cviky detského tai chi sú veselé a hravé, ale nechýba im hĺbka a potešia sa im malé i veľké telá. Ako mama 3 neposedných detí dobre viem, že každý zdroj energie navyše sa hodí :)

Ochutnávku z neho si môžete zdarma stiahnuť tu >>>.

Anna Ďarmati
Svoju tvorivú energiu, svoje nadšenie aj poslanie som našla v tai chi. Stalo sa mojou cestou - preto som aj svoj prístup nazvala Tai chi ako životný štýl. Na svojich hodinách aj online ukazujem, ako pracovať na svojej rovnováhe (fyzickej aj duševnej), na harmónii, uvoľnení…, ako chápať a zvládať sily, ktoré na nás tlačia (v rodine, vo vzťahoch, v práci), a to prostredníctvom vyladeného pohybu, dýchania a dobrého zarovnania tela.

Na ceste k sebe a k svojej ženskej sile sprevádzam ženy v online kurze Tai chi pre ženy.
5 cvikov, ktoré vám rozprúdia a zharmonizujú energiu nájdete vo video-kurze 5 (tai chi) rituálov.

Som autorkou rozprávkovej knihy Tajomstvo ríše draka , ktorej príbehy sú inšpirované múdrosťou tai chi. Knižka už má aj svoju audioverziu a je preložená aj do českého jazyka. Milým doplnkom k nej sú Dračie kartičky. Na základe detského tai chi a rozprávok som pripravila projekt Hravým tai chi k emocionálnej rovnováhe detí pre učiteľov ZŠ a MŠ a pripravujem jeho akreditáciu na ministerstve školstva.