Stať sa vnímavým – to stačí. Rozhovor s Paulom Renallom.

To, že som “našla” Paula, považujem za odmenu za svoju vytrvalú cestu v štúdiu tai chi. V čase, keď mi chýbalo priame vedenie v cvičení, som o tai chi aspoň veľa čítala a v jednej českej knihe o Cheng Man-ch’ingovi som našla odkaz na Paulovu pražskú školu. Hneď som mu napísala, pozvala ho na seminár k sebe do Tai chi centra a odvtedy (jar 2011) ho považujem za svojho vzácneho učiteľa.

Pýtala som sa Paula Renalla a vám ponúkam ďalšie čítanie z kategórie Rozhovory. Inšpiratívnym ľuďom z môjho tai chi sveta kladiem tieto tri otázky:

1. Akú radu by si dal tým (ženám), ktorí (ktoré) nemajú a možno ani nebudú mať čas a možnosť stráviť intenzívny čas s majstrom / učiteľom tai chi: čo by malo byť to, čo budú robiť pre seba a svoje tai chi každý deň, aj keby to malo byť len 10-15 minút?

Závisí to od niekoľkých vecí: prečo študent / študentka cvičí tai chi a čo od neho čaká? A tiež – koľko skúseností už má?

Niektorí študenti túžia naučiť sa čím viac, napredovať, zatiaľ čo iní chcú len základnú platformu, aby sa dokázali uvoľniť a zbaviť stresu. Je potrebné, aby cvičiaci vedeli, čo je ten ich cieľ – to im pomôže pochopiť, akou cestou ho dosiahnuť.

Zoberme si ako príklad študenta, ktorý hľadá uvoľnenie a súčasne sa chce zlepšovať. Tu by som odporúčal cvičiť 10 minút niečo z toho, čo už celkom dobre ovláda: časť formy, relaxačné cvičenia, státie (stromu). A neuvažovať pri tom príliš, len relaxovať a mať z toho radosť. A zakončiť to pár minútami nácviku jednotlivých pozícií, čo znamená opakovane pracovať na malom kúsku formy alebo relaxačného cvičenia. Toto je priestor zlepšovať vašu prax, sústrediť sa na konkrétny prvok a opakovať ho – či už pri individuálnom cvičení alebo pri precvičovaní toho, čo ste prebrali na lekcii.

Ale možno ešte dôležitejšie je skúsiť nájsť tai chi v našom každodennom živote. Aké mám držanie tela, keď pracujem na počítači? Ako mám rozloženú váhu, keď čakám na autobus? Prečo reagujem tak prudko na konkrétnu osobu? Stať sa vnímavým, bdelým – to stačí. Potom akonáhle spozorujeme, že robíme niečo nezdravé, zmena nastane prirodzene.

2. Vidíš rozdiel v tom, ako učiť tai chi ženy a ako mužov?

Pre cvičenie tai chi je nevyhnutná určitá úroveň vnímavosti. Študent by mal byť schopný rozlíšiť, kedy sa cíti pohodlne a kedy nie. Ak sa z akéhokoľvek dôvodu cíti nepohodlne, mal by prestať s tým, čo práve robí; analyzovať, prečo to tak je a (dúfajme) prehĺbiť úroveň vnímania seba.

Keďže neučím tai chi súťaživým spôsobom, nie je veľký rozdiel v mojom učení mužov a žien. Tai chi je rovnováha medzi energiami Jin a Jang. Každý v sebe má obe tieto energie a tai chi nám môže pomôcť porozumieť spôsobom, ako ich harmonizovať, aby sme sa stali vyrovnanejším človekom.

3. Ktorá je tá vec z tai chi, ktorá je pre teba NAJ a čo vďaka tomu máš / získavaš?

Moje benefity z tai chi sa v priebehu rokov menili. Momentálne by som povedal, že je to “pokoj a naplnenie” (v angl. originali “a calmness and a fullness”).

(Fotky sú prebraté s Paulovým súhlasom z jeho stránky www.thetaijischool.com.)


Zaujala vás rovnováha medzi silami Jin a Jang? Nech sa páči, viac sa dočítate tu >>>

anna ďarmati
Mojou prácou aj láskou je tai chi. Teší ma venovať sa ženám a ich deťom. Ženy učím vnášať harmóniu a radosť do života cez uvoľnené telo, harmonický pohyb a dobré držanie tela. Maminky inšpirujem, ako si užiť s deťmi hravé detské tai chi. O mojej ceste k tai chi sa dočítate tu >>>. Napísala som pre vás e-book Hravé tai chi pre deti a ich maminky >>>. Ochutnávku toho, čo vám prinesie, si môžete stiahnuť zdarma tu >>>.
Na ceste k sebe a k svojej ženskej sile sprevádzam ženy v online kurze Tai chi pre ženy.
5 cvikov, ktoré vám rozprúdia a zharmonizujú energiu nájdete vo video-kurze 5 (tai chi) rituálov.
 • Hravé tai chi pre deti a ich maminky

  12 jednoduchých tai chi cvikov inšpirovaných prírodou, ktoré môžete cvičiť doma všetci. Deti zbožňujú hrať sa na tigra či slona, alebo loviť perly v mori.

  Ukážka - Ochutnávka zdarma obsahuje prvé dva cviky spolu so základnými informáciami, ako si spoločné cvičenie čo najviac užiť, s video-návodom a audio-komentárom.

  Ako bonus dostanete k cvikom aj darček pre malých aj veľkých.

 • Kategórie
 • Aha, tu ma nájdete na Facebooku:
 • Najčítanejšie články
 • Očami Instagramu:
  This error message is only visible to WordPress admins

  Error: API requests are being delayed. New posts will not be retrieved.

  There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

  Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

  There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

  Error: No posts found.

  Make sure this account has posts available on instagram.com.