Aj vy niekedy zabúdate na seba?

Tento príbeh by mohol byť o súčasnej situácii, ale pokojne aj o hocijakom inom období ženy, keď je toho na ňu veľa.

Je to príbeh ženy, ktorá rada robí veci dobre. Už nie nevyhnutne perfektne, nepotrebuje nikomu nič dokazovať ani sa porovnávať… skrátka si rada večer ľahne do postele s pocitom, že sa o všetko a všetkých postarala, že v jej pomyselnom zozname úloh je (aspoň) všetko podstatné „odfajknuté“ a že to zvláda s prehľadom.

Je to flexibilná žena a keď sa veci okolo nej zmenia, vie zareagovať. Teraz sa však zmenili extrémne. Zo dňa na deň ostala doma s deťmi, ktorým má suplovať škôlku, školu, kamarátov, učiteľky i všetky ďalšie sociálne väzby. Zo dňa na deň skončila jej milovaná práca, jej plány, mnohým možnostiam sa zatvorili dvere.

Zdroj: Cristina Gottardi, Unsplash.com

Verná svojmu vnútornému nastaveniu neklesá na duchu, bleskovo pripraví nový systém pre rodinné fungovanie a pohodu a ide jej to skvele. Prvý týždeň, druhý, tretí…

Lenže príde štvrtý týždeň a s ním aj tá fáza v jej mesačnom cykle, ktorá vždy nastaví (nemilosrdné) zrkadlo tomu, ako sa o seba celý mesiac starala. A táto naša žena si zrazu uvedomí, že v celom tom zvládaní úplne zabudla na seba. Čas, ktorý si dokázala popri deťoch pre seba vytvoriť, venovala svojej práci v nových podobách; keď čítala, tak odborné materiály alebo správy…

A jej duša, jej vášeň, jej ženskosť… ostali kdesi vzadu, nepovšimnuté. Celkom zabudla počúvať svoje telo a venovať mu láskyplnú pozornosť – tomu chrámu, ktorý ju drží – na nohách a v bezpečí.

Opäť raz pustila zo zreteľa, že nalievať sa dá len z plného pohára. Že postarať sa o seba je jej prvá povinnosť, že ona je ten kamienok, ktorý rozvlní celé jazero a všetky kruhy sú sústredené okolo miesta, kde sa dotkol hladiny. Že kamienok potrebuje silu a energiu pre svoj let, aby mohol okolo seba urobiť tú krásnu zmenu.

Zdroj: Jimmy Chang, Unsplash.com

Milé moje, tá žena v príbehu som ja. Je to ale príbeh mnohých z nás, ktoré v snahe robiť veci čo najviac dobre občas zabúdame na seba.

Z pohľadu Jin & Jang je žena Jin. Zem. Hmota. Jej cesta do hĺbky (alebo do výšky, ak chcete) vedie cez jej telo. Čo sa udeje na úrovni tela, pretaví sa aj do úrovne duše.

Ešte nejaký čas bude toho na nás veľa. Ja som si kúpila maliarsky stojan, plátno, farby a budem maľovať. A budem aj viac tancovať (nie oboje naraz  ;-) ).
Nájdite si aj vy to pravé orechové pre vás.
Jednou z ciest môže byť aj môj online kurz Tai chi pre ženy, ktorý vás motivuje vytvoriť si čas pre seba a podporiť svoje telo v jeho zdravom a spokojnom fungovaní. Virtuálny ženský kruh, ktorý pri kurze vzniká v uzavretej facebookovej skupine, vám zároveň poskytne pocit spolupatričnosti, priestor na zdieľanie a podporu.
Vyskúšať si ho môžete v Ukážke ZDARMA, ktorá sa koná raz za rok vždy v januári.

S láskou k sebe a s láskou k vám…

Anna Ďarmati
Svoju tvorivú energiu, svoje nadšenie aj poslanie som našla v tai chi. Stalo sa mojou cestou - preto som aj svoj prístup nazvala Tai chi ako životný štýl. Na svojich hodinách aj online ukazujem, ako pracovať na svojej rovnováhe (fyzickej aj duševnej), na harmónii, uvoľnení…, ako chápať a zvládať sily, ktoré na nás tlačia (v rodine, vo vzťahoch, v práci), a to prostredníctvom vyladeného pohybu, dýchania a dobrého zarovnania tela.

Na ceste k sebe a k svojej ženskej sile sprevádzam ženy v online kurze Tai chi pre ženy.
5 cvikov, ktoré vám rozprúdia a zharmonizujú energiu nájdete vo video-kurze 5 (tai chi) rituálov.

Som autorkou rozprávkovej knihy Tajomstvo ríše draka , ktorej príbehy sú inšpirované múdrosťou tai chi. Knižka už má aj svoju audioverziu a je preložená aj do českého jazyka. Milým doplnkom k nej sú Dračie kartičky. Na základe detského tai chi a rozprávok som pripravila projekt Hravým tai chi k emocionálnej rovnováhe detí pre učiteľov ZŠ a MŠ a pripravujem jeho akreditáciu na ministerstve školstva.