Duševná sebaobrana

Môj brat vraví, že to, čo cvičím a učím, nie je tai chi. Pretože by som sa s tým neubránila voči útoku. Môj brat vie veľa o veľa veciach, ale v tomto sa mýli. Tai chi to je. Nie je to ale tai chi chuan.

Tai chi chuan je plný názov toho, čo ľudia často skracujú na tai chi. V skutočnosti ide o dva odlišné koncepty: tai chi v sebe zahŕňa filozofickú a duchovnú stránku, kým slovo chuan (čo doslova znamená päsť alebo box / boj) obsahuje bojový aspekt.

Z filozofického hľadiska tai chi spája a harmonizuje dve protikladné sily yin a yang. Ak u nás v západnom svete hovoríme o opozitách (hore – dolu, deň – noc…), tak jedno vylučuje druhé. Vo východnej perspektíve sa opozitá prirodzene dopĺňajú, v jednom rastie zárodok druhého a majú spoločný zdroj, ktorý stojí nad svetom protikladov. Tento zdroj sa nazýva tai chi. Neviditeľná kvalita tai chi integruje a balansuje akúkoľvek dvojicu protikladov, takže pracujú spolu, nie proti sebe.

Na hlboko ľudskej úrovni reprezentuje myšlienka tai chi možnosť harmonizovať a spájať všetko v sebe – od svetského po duchovné, vrcholom čoho je osobné osvietenie.

Chuan znamená tiež techniky bojového umenia alebo všetko, čo súvisí so sebaobranou, bojom, stratégiou, a tiež výnimočné mentálne aj fyzické schopnosti, ktorými je tai chi chuan preslávený.

Môj brat má teda pravdu v tom, že biť sa vás nenaučím. Tai chi chuan je považované za jedno z najnebezpečnejších bojových umení, ale aby ste ho ako sebaobranu vedeli úspešne použiť, museli by ste ho trénovať veľa rokov, a to minimálne 3 hodiny denne (tak sa aspoň uvádza v knihách).

Ak vás teda nenaučím bojové umenie, čo vám môžem odovzdať? Hmmm, tak sa na to pozrime.

→ Naučím vás vnímať, že vám niečo „hrozí“ – že ste v napätí – fyzickom alebo duševnom -, a to vás oslabí, lebo vám to blokuje prúdenie energie.

→ Naučím vás sa voči týmto „hrozbám“ brániť – osvojíte si techniky, ako uvoľniť telo (v rámci jeho správnej štruktúry), ako upokojiť emócie, ako pracovať s dychom…

→ Naučím vás „ustáť si“ svoju pozíciu a nenechať sa zmietnuť pôsobiacou silou (v zmysle konfliktu, stresu, strachu a pod.) – ako pracovať s uzemnením, ako cítiť a posilňovať svoj stred (fyzicky aj metaforicky) i ako byť v kontakte so svojou vlastnou silou.

→ Naučím vás najdôležitejšie pravidlo v tai chi, že mäkkosť a poddajnosť zvíťazí nad tvrdosťou a hrubou silou. A že uvoľnenie je v tai chi najvyšší princíp. A i to, ako toto poznanie uplatniť vo svojom živote.

Čo poviete, je to sebaobrana? Podľa mňa áno – duševná sebaobrana.

„Ten, kto je dobrý v bojových umeniach, prekoná ohrozujúcu silu bez boja…“

Táto veta, hoci sa zdá, že má bojový kontext, je v skutočnosti manuál sebarozvoja – hovorí o tom, ako poraziť najväčšieho nepriateľa zo všetkých – seba. Šance, že nás napadne niekto na ulici, sú oveľa menšie, než šanca, že ublížime sami sebe nezdravým vnútorným dialógom, nezdravým seba-obrazom či nezdravým vzťahom k sebe.

A preto sú študenti bojových umení povzbudzovaní k tomu, vyhrať nad sebou. Ak uspejú, už pre nich nebude žiadny nepriateľ neporaziteľný. V taoizme sa človek, ktorý toto majstrovstvo dosiahol, označuje pojmom „Zhenren“.

Pre mňa rozhodne štúdium tai chi je touto cestou – cestou k lepšiemu JA (duševne, duchovne, fyzicky). A snáď nebude znieť príliš trúfalo, že k tomu inšpirujem aj svojich žiakov. Možno niekedy v budúcnosti aj vás :)

(A ako bonus sa naučíte nádherný, ladný, harmonický pohyb, ktorý vás zaručene sprítomní, vyčistí vám hlavu a postupom času uzdraví telo.)

PS: Pri učení seba i svojich žiakov sa so silou učíme pracovať aj fyzicky – prostredníctvom tui shou (push hands / tlačiace (alebo cítiace) ruky).


Okrem osobných stretnutí a živých kurzov ponúkam aj viacero online produktov, možno niektorý z nich s vami zarezonuje >>>.

Anna Ďarmati
Svoju tvorivú energiu, svoje nadšenie aj poslanie som našla v tai chi. Stalo sa mojou cestou - preto som aj svoj prístup nazvala Tai chi ako životný štýl. Na svojich hodinách aj online ukazujem, ako pracovať na svojej rovnováhe (fyzickej aj duševnej), na harmónii, uvoľnení…, ako chápať a zvládať sily, ktoré na nás tlačia (v rodine, vo vzťahoch, v práci), a to prostredníctvom vyladeného pohybu, dýchania a dobrého zarovnania tela.

Na ceste k sebe a k svojej ženskej sile sprevádzam ženy v online kurze Tai chi pre ženy.
5 cvikov, ktoré vám rozprúdia a zharmonizujú energiu nájdete vo video-kurze 5 (tai chi) rituálov.

Som autorkou rozprávkovej knihy Tajomstvo ríše draka , ktorej príbehy sú inšpirované múdrosťou tai chi. Knižka už má aj svoju audioverziu a je preložená aj do českého jazyka. Milým doplnkom k nej sú Dračie kartičky. Na základe detského tai chi a rozprávok som pripravila projekt Hravým tai chi k emocionálnej rovnováhe detí pre učiteľov ZŠ a MŠ a pripravujem jeho akreditáciu na ministerstve školstva.