Ako mi rok rastu trochu prerástol cez hlavu :)

Na konci roka 2020 som urobila vnútorné rozhodnutie, že rok 2021 bude pre mňa rokom RASTU.

Jeden z hlavných bodov, ktoré som si poznačila, bol, že si želám byť pre druhých inšpiráciou. Posúďte, či sa mi to podarilo… :).

Január

Na prelome rokov, keď som uvažovala nad tým novým, som si uvedomila, že som vytvorila veľa kvalitných online kurzov a produktov, a teraz potrebujem jediné – naučiť sa, ako ich dostať medzi ľudí. A tak som si povedala, že tento rok nebudem tvoriť nič nové, len vylepšovať povedomie o tom, čo viem ponúknuť.

Svoje rozhodnutie som porušila hneď v prvý januárový týždeň 😊. Ešte v decembri som totiž počúvala sériu prednášok islandskej podnikateľky a biznis mentorky Sigrun Gudjonsdottir, ktoré boli natoľko inšpiratívne, že nebolo možné neísť do akcie…

Koncom januára mi mal začať piaty cyklus online kurzu Tai chi pre ženy a ja som naň behom prvých pár dní nového roka vďaka týmto prednáškam vytvorila ukážkový mini-kurz zdarma – špeciálnu možnosť v priebehu týždňa nazrieť do kurzu, nacítiť si atmosféru v ňom, spoznať môj štýl učenia a zároveň si pre seba odniesť cenné inšpirácie.

Toto sa ukázalo byť naozaj skvelý nápad, ktorý sa stretol s mnohými pozitívnymi ohlasmi. Práve teraz sa Ukážka koná znova a v tejto chvíli je v nej už cez 400 žien.


Posledný januárový deň sme tiež oslávili rok, odkedy som mojej kamarátke Veronike (ktorá maľuje mandaly) napísala otázku, či by dokázala namaľovať mandalu aj na vibráciu konkrétneho slova – tak, aby maľba vyjadrila jeho hĺbku.

Tieto slová spustili vlani malú lavínu (nadšenia, tvorivosti a akčnosti), ktorá vyústila do Jantárových kariet vedomia. K 31.01. sme ich predali asi 260 a dostávali na ne nádherné referencie.


Pre rok 2021 som si želala aj náRAST času pre seba, aby som podRÁSTla aj profesne. Hneď v januári sa však ukázalo, že sme sa s Vesmírom asi úplne nepochopili, alebo si príležitosti pre môj rast predstavuje úplne inak než ja.

Mala som vtedy troch súkromných klientov a hlásil sa mi štvrtý. Hovorím si, OK, to ešte dám. A potom v priebehu týždňa tí prví traja nečakane vyhlásili, že chcú trénovať dvakrát týždenne… Ani som nevedela ako, a tri doobedia z pracovných dní som mala plné 😊. Keďže poobedia sa snažím pracovať minimálne a venovať sa najmä rodine, veľa priestoru pre seba mi neostalo…

Február

Keď som v roku 2019 vytvorila online kurz Tai chi pre ženy, mala som pocit, že som doň dala všetko, že to je môj “online strop” 😊. No nebola by som to ja, keby mi po čase nezačalo vŕtať v hlave, že by bolo fajn tie “moje” kurzové ženy viesť v tai chi ďalej. Nejako.

Vo februári som si dovolila túto myšlienku naplno prijať – to u mňa väčšinou stačí na to, aby sa následne pretavila do konkrétneho riešenia. Hádajte, kedy bol nadstavbový kurz s názvom Sila vody hotový? Ak tipujete v marci, tak hádate správne 😊.

Teda, hotová bola jeho základná štruktúra naviazaná na 3 poklady v tai chi: Zem (telo), Človek (energia) a Nebo (myseľ, duch / duša). Rozhodla som sa totiž, že na konkrétny obsah pôjdem teraz trochu inak. Oslovila som 18 absolventiek základného online kurzu Tai chi pre ženy, či by mali chuť zúčastniť sa Sily vody – bezplatne, výmenou za ich priebežnú spätnú väzbu.

Ja som mala presnú predstavu, čo im chcem odovzdať, ony ma usmerňovali v tom, čo kedy potrebujú. Bolo to náročné, ale stálo to za to. Vznikol skvost, na ktorý som hrdá.


Marec

V marci sa mi teda nie úplne plánovane stretli dva kurzy – nový cyklus Tai chi pre ženy a demo verzia Sily vody. Obom skupinám sa bolo treba intenzívne venovať (a ja to robím veľmi rada). Bola by som potrebovala, aby deň mal aspoň 36 hodín.

No miesto toho som v záchvate nadšenia vstúpila do českej online školy Pohyb je život. Túto iniciatívu som sledovala na sieťach už dlho (keď ešte fungovali výhradne naživo), a veľmi sa mi páčil ich postoj k telu a jeho pohybovým možnostiam. Preto keď otvorili aj online formu, neváhala som ani sekundu. Nedošlo mi celkom, že to znamená ďalšiu hodinu cvičenia denne…

No rok rastu je rok rastu, nedá sa to zastaviť 😊. Čoskoro mi teda do repertoára pribudol aj statický čchi kung (Zhan Zhuang Gong), ku ktorému som si tiež kúpila zahraničný online kurz. Státie v statických pozíciách sa v tai chi považuje za jednu z dôležitých forieb budovania vnútornej sily.

Čo vám poviem, tento rok jarná únava nemala šancu 😊.

Mohlo by sa zdať, že v tomto náročnom období (ktoré malo plus mínus rovnako vyzerať až do konca júna) by už toho rastu aj mohlo stačiť. Ale kdeže…

Apríl

V apríli som si povedala, že už je najvyšší čas spracovať dotazník, ktorý som svojej databáze posielala vo februári. Týkal sa toho, čo práve teraz vo svojom živote najviac potrebujú a ako by im v tom mohlo byť nápomocné tai chi. Odpovedí prišlo veľa a boli take rôznorodé, že ich nebolo možné zhrnúť do jedného projektu.

Tak vznikol nápad na tai chi schodíky – sériu tematických e-mailov s cvičeniami, inšpiráciami, námetmi a postrehmi k oblastiam, ktoré si moji odberatelia sami navrhli v dotazníkoch. Týmito schodíkmi sme pomyselne stúpali k ľahkosti, radosti a pokoju.


Z tvorby týchto mesačných newsletterov som mala veľkú radosť a ešte väčšiu z ohlasov na ne, niekedy som bola až dojatá z reakcií. Energia, ktorú som investovala, sa mi rovnakou mierou vracala.

Máj

Máj, lásky čas, ukázal, ako veľmi mám rada svoju prácu. Prijala som veľkú výzvu a otvorila som tai chi skupinu v Lighthouse Clube v Trnave, kam som utorky doobeda dochádzala. Začala som organizovať otvorené tai chi stretnutia pre začiatočníkov v parku. Bola som pozvaná do diskusie na Clubhouse. A – kúpila som si ďalší online kurz, tentokrát však z iného súdka.

Už dávnejšie ma očarila svojím srdečným prejavom a úprimným marketingom česká copy hviezda, podnikateľka a mentorka Ingrid Dach. Až v kostiach som cítila, že ona je tá cesta k môjmu rastu ako podnikateľky – k tomu, ako napĺňať svoju víziu a približovať tai chi ľuďom, ktorým môže pomôcť. Jej online kurz bol skvelý – a priniesol koooopec práca do môjho už neexistujúceho voľného času 😊.

Jún

V júni skončil online kurz Tai chi pre ženy a ja som prvý raz mohla jeho absolventkám ponúknuť spôsob, ako so mnou pokračovať v tai chi ďalej – vďaka kurzu Sila vody, ktorého demo verzia dopadla na jednotku.

Tai chi je totiž nekončiaca cesta postupného zlepšovania sa, a to je na ňom krásne. Netlačí do dokonalosti, nie je v ňom cieľová páska, nikto nemeria čas a rýchlosť nášho postupu. Bolo nádherné vidieť skupinku žien, ktoré tú túžbu zlepšovať sa a rásť majú rovnakú ako ja 😊.

Júl, august

Leto už tradične patrí cvičeniu pod holým nebom v Medickej záhrade. No tento rok som prvý raz bola pozvaná aj ako lektorka na letný festival Drienok, kde sa môjho bloku zúčastnil naozaj fantastický počet ľudí. Leto tiež prináša tak veľmi potrebný oddych v polke roka, viac rodinného času, viac prírody, lesa, vody, slnka… A plánov.

Napríklad plán zmeniť fonty na svojej webovej stránke. Keď si človek trochu oddýchne, kadejaké nápady prídu 😊. Ale nie, nad týmto som už špekulovala dlhšie. Andrejka Grigerová, fonto-kúzelníčka, pripravovala fonty aj na naše Jantárové karty vedomia, a tak som veľmi dobre chápala, koľko veľa toho fonty môžu povedať. A chcela som, aby aj moja stránka bola naplno MOJA, aby vyjadrovala mňa a to, čo (a komu) chcem cez tai chi odovzdať.

Avšak to úplne najväčšie (ale fakt že obrovské) rozhodnutie bolo s Ingrid Dach (pamätáte si ju z mája) pokračovať ďalej a pridať sa do jej polročného master mind programu do skupiny 24 českých (Slovenka som tam jediná) podnikateliek, aby ma sprevádzala a podporovala v mojom raste. Voči mne samej to bolo odo mňa vyjadrenie veľkej dôvery, že na to mám a že to zvládnem a bol to naozaj zásadný krok.

S tým tak trošku súviselo aj uvedomenie (priznanie si), že je toho na mňa už naozaj dosť a že potrebujem niektoré veci delegovať ďalej a začať si tvoriť mini-tím. Našla som si virtuálnu asistentku Ivanku a spolupracovníčku na reklamy na Facebooku Alžbetku. Veľká úľava.

September

September je vždy tak trochu ako začiatok roka. Všetko nanovo. Deti do školy, domáci kolotoč povinností, nové večerné živé kurzy… A – verná svojej celoročnej téme – opäť bolo treba pustiť sa do niečoho nového 😊.

Touto novinkou bol mini-kurz Hravého tai chi zdarma. Hravé tai chi je môj skvelý a veľmi srdcu-blízky projekt tai chi pre deti a ich rodičov (resp. sprevádzajúce osoby). Doteraz som ho ponúkala formou elektronickej knihy s videami a audio-nahrávkami, no v septembri som ho prerobila na online kurz a pripravila k nemu ukážkový mini-kurz, aby si deti túto formu cvičenia mohli vyskúšať. Zúčastnilo sa ho 460 detí s rodičmi a energia v skupine bola neuveriteľná.

Špeciálne pre mini-kurz som vymyslela jeden nový cvik (dovtedy ich bolo v Hravom tai chi 12, takže teraz už 13) – čo znamenalo osloviť skvelé ženy Zuzku, aby pripravila meditatívnu omaľovánku k nemu a Veroniku, aby k cviku vytvorila ilustráciu.


Október

Október bol vzdelávací – mňa aj iných 😊. Mala som prednášku o zdraví chrbtice v kaviarni s kvetinárstvom Meadow a druhú na online konferencii pre ľudí so sklerózou multiplex o relaxácii v tai chi. A kúpila som si ďalší online kurz – môjho obľúbeného čchi kungu 8 kusov brokátu. Existuje z neho naozaj veľa variácií, ale práve táto a aj lektor, ktorý ju učil, ma veľmi zaujala.

November

November priniesol mandalový týždeň a s ním prenádhernú energiu. Počas tých dní som každý deň vymyslela u seba na facebookovej stránke jednu úlohu, ktorá pomohla pochopiť, ako rôzne sa dá prácovať s Jantárovými kartami vedomia. A účastníčky mi posielali vymaľované mandalové omaľovánky, z ktorých som potom žrebovala výherkyňu obrazu od Veroniky, autorky mandál na kartách. Ľudia sa výborne bavili a ja tiež 😊.

Zapáčilo sa mi to natoľko, že som si ešte ten mesiac “strihla” aj tai chi týždeň, každý deň živý prenos, v ktorom som predstavila tai chi z nejakého iného uhla. To ma naozaj napĺňa – ukazovať, aké mnohorozmerné a pestré tai chi môže byť. Som úplne presvedčená, že každý by v ňom objavil to svoje.


December

Na začiatku roka som zrušila svoje rozhodnutie netvoriť nič nové, na jeho konci som zase odhodila presvedčenie, že tai chi forma s vejárom sa nedá naučiť cez obrazovku. Nadšená a odhodlaná Zuzka na kurz s vejárom už dlho čakala, a nakoniec bola tým dôvodom, aby som to skúsila online. A – ide to.Zabudla som spomenúť, že počas celého roka som po troškách písala rozprávky pre deti – na motívy tai chi cvikov. Sú jedinečné v tom, že postavy a zápletky vymýšľajú deti, a ja to potom trošku učešem a zaobalím do tai chi kabátika.

Keď sa na tento rok spätne pozriem, naozaj netuším, kedy som ešte mohla písať rozprávky… No, ale sú, bude z nich kniha a v decembri som sa odhodlala osloviť literárnu dulu Soňu Borušovičovú, aby sa mi texty odborne pozrela.
Poviem vám, mala som naozaj malú dušičku. Ale dopadlo to dobre 😊. Verím, že v roku 2022 kniha uzrie svetlo sveta a najmä nadšenie v očiach detí.

Jednu z rozprávok si nahratú v audio forme môžete vypočuť tu >>>.

Ja som úplne darčekový typ, to ste o mne asi nevedeli. Zbožňujem darčeky dávať. V decembri som preto vymyslela darčekové balíčky s názvom Radosť na tretiu, aby nimi aj moji klienti mohli obdarovať svojich blízkych. Novinka mala úspech a ja radosť. Ako moja maminka hovorievala:

„Šťastie je šťastím, keď sa rozdáva. Rozdávajte ďalej.”

Tak rozdávam.

A aký bude môj rok 2022? Nazvala som si ho rokom HOJNOSTI. A pokúsila som sa naozaj presne špecifikovať, ako by tá hojnosť mala vyzerať, aby sme sa tento raz s Vesmírom pochopili… No, ale uvidíme, čo ma čaká 😊.

Anna Ďarmati
Svoju tvorivú energiu, svoje nadšenie aj poslanie som našla v tai chi. Stalo sa mojou cestou - preto som aj svoj prístup nazvala Tai chi ako životný štýl. Na svojich hodinách aj online ukazujem, ako pracovať na svojej rovnováhe (fyzickej aj duševnej), na harmónii, uvoľnení…, ako chápať a zvládať sily, ktoré na nás tlačia (v rodine, vo vzťahoch, v práci), a to prostredníctvom vyladeného pohybu, dýchania a dobrého zarovnania tela.

Na ceste k sebe a k svojej ženskej sile sprevádzam ženy v online kurze Tai chi pre ženy.
5 cvikov, ktoré vám rozprúdia a zharmonizujú energiu nájdete vo video-kurze 5 (tai chi) rituálov.

Som autorkou rozprávkovej knihy Tajomstvo ríše draka , ktorej príbehy sú inšpirované múdrosťou tai chi. Knižka už má aj svoju audioverziu a je preložená aj do českého jazyka. Milým doplnkom k nej sú Dračie kartičky. Na základe detského tai chi a rozprávok som pripravila projekt Hravým tai chi k emocionálnej rovnováhe detí pre učiteľov ZŠ a MŠ a pripravujem jeho akreditáciu na ministerstve školstva.