Príbeh o dvoch S: sklamaní a slezine

Prvy den v skole - Pribeh o dvoch S

Trochu nečakaná dvojica, však? Vlastne k nim patrí ešte tretie S – september. Presnejšie, prvý školský deň.

Tento rok máme doma prváčku. Netuším, kedy takto vyrástla… – ale to je iný príbeh :) Na svoj veľký DEŇ sa veľmi tešila a pripravovala a ja tiež. Predsalen – toto sa už nezopakuje: prvé dieťa prvý raz do školy. Tešila som sa, ako budeme všetko spolu zdieľať, potajomky na seba žmurkať, ako tam pre ňu budem plne prítomná…

Ale v nedeľu večer Benjamínkovi vyskočila horúčka, počas noci sa vyšplhala na 40 stupňov a mne bolo jasné, že v pondelok nepôjdem s Lili nikam a budem doma liečiť synčeka. Bola som veľmi sklamaná a smutná. Asi si to viete predstaviť.

Pred časom by som sa nechala tými pocitmi úplne zaplaviť. Mám sklon k niečomu, čo interne volám slezinové rozjímanie. Je to stav, keď sa zamotáte v myšlienkach typu “čo by bolo, keby…”.

 • Keby Benji neochorel, mohla som si vychutnať dcérkin dôležitý deň…
 • Keby sa mu do rána polepšilo, možno by s ním mohol ostať manžel…
 • Keby sme poobede neboli na zmrzline, možno by neochorel…
 • Možno keby sme menej hovorili o škôlke, do ktorej mal nastúpiť, nemal by teraz horúčku…

Takéto a podobné myšlienky môžu byť opodstatnené, ale otáčať ich v hlave stále dokola a rozvádzať do ďalších a ďalších hypotéz nikam nevedie a nič nevyrieši, len nás to drží v minulosti / v budúcnosti a najmä – veľmi to škodí slezine.

Slezina kontroluje svaly, riadi produkciu krvi a zadržiava ju v cievach; prenáša jemné esencie a výživné látky do pľúc. 

Medzi fyzické prejavy nerovnováhy patrí: únava, studené nohy a ruky, ľahko vznikajú modriny, krvná nedostatočnosť, poruchy elasticity ciev, nadmerné alebo nedostatočné menštruačné krvácanie, znížená imunita, šeroslepota, citlivosť na svetlo, tŕpnutie a ťažoba rúk a nôh, nafukovanie a plnosť v bruchu, opuchy a funkčná porucha na palci na nohe.

Zo psychických prejavov nerovnováhy spomeňme tieto: zmätené pomalé myslenie, ťažká adaptácia na prostredie, sebaľútosť, neustále premýšľanie. (Zdroj: www.relaxICA.sk)

Samozrejme, rovnováha v tele je komplexná a krehká vec a oslabenie sleziny nemožno pripísať len zacykleným myšlienkam. Ale keď máme možnosť niečo zlepšiť, prečo to neurobiť, však?

Ja už túto svoju tendenciu poznám, viem si to na sebe uvedomiť a prestať s tým. V nedeľu večer som si dovolila svoj smútok a sklamanie naplno prežiť a potom som ich pustila z tela preč. V noci som bola plne prítomná pri synovi, ráno som s úsmevom vyprevadila dcéru ( ktorá necítila zo mňa ľútosť, a preto nevnímala negatívne, že ostávam doma) a počas dňa mi v myšlienkach vznikol pre vás tento článok. Aby sa naše sleziny mali lepšie ;)


Aký nástroj ponúka tai chi, keď vzniká v tele napätie, trebárs aj z náročných emócií? Napríklad si môžete zacvičiť Strom alebo Leva z Hravého tai chi pre deti a ich maminky.

anna ďarmati
Mojou prácou aj láskou je tai chi. Teší ma venovať sa ženám a ich deťom. Ženy učím vnášať harmóniu a radosť do života cez uvoľnené telo, harmonický pohyb a dobré držanie tela. Maminky inšpirujem, ako si užiť s deťmi hravé detské tai chi. O mojej ceste k tai chi sa dočítate tu >>>. Napísala som pre vás e-book Hravé tai chi pre deti a ich maminky >>>. Ochutnávku toho, čo vám prinesie, si môžete stiahnuť zdarma tu >>>.
5 jednoduchých cvikov, ktoré vám rozprúdia a zharmonizujú energiu nájdete vo video-kurze 5 (tai chi) rituálov.
 • Hravé tai chi pre deti a ich maminky

  12 jednoduchých tai chi cvikov inšpirovaných prírodou, ktoré môžete cvičiť doma všetci. Deti zbožňujú hrať sa na tigra či slona, alebo loviť perly v mori.

  Ukážka - Ochutnávka zdarma obsahuje prvé dva cviky spolu so základnými informáciami, ako si spoločné cvičenie čo najviac užiť, s video-návodom a audio-komentárom.

  Ako bonus dostanete k cvikom aj darček pre malých aj veľkých.

 • Kategórie
 • Aha, tu ma nájdete na Facebooku:
 • Najčítanejšie články
 • Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
  This error message is only visible to WordPress admins

  There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
  If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.

 • Očami Instagramu: