Príbeh o dvoch S: sklamaní a slezine

Prvy den v skole - Pribeh o dvoch S

Trochu nečakaná dvojica, však? Vlastne k nim patrí ešte tretie S – september. Presnejšie, prvý školský deň.

Tento rok máme doma prváčku. Netuším, kedy takto vyrástla… – ale to je iný príbeh :) Na svoj veľký DEŇ sa veľmi tešila a pripravovala a ja tiež. Predsalen – toto sa už nezopakuje: prvé dieťa prvý raz do školy. Tešila som sa, ako budeme všetko spolu zdieľať, potajomky na seba žmurkať, ako tam pre ňu budem plne prítomná…

Ale v nedeľu večer Benjamínkovi vyskočila horúčka, počas noci sa vyšplhala na 40 stupňov a mne bolo jasné, že v pondelok nepôjdem s Lili nikam a budem doma liečiť synčeka. Bola som veľmi sklamaná a smutná. Asi si to viete predstaviť.

Pred časom by som sa nechala tými pocitmi úplne zaplaviť. Mám sklon k niečomu, čo interne volám slezinové rozjímanie. Je to stav, keď sa zamotáte v myšlienkach typu “čo by bolo, keby…”.

  • Keby Benji neochorel, mohla som si vychutnať dcérkin dôležitý deň…
  • Keby sa mu do rána polepšilo, možno by s ním mohol ostať manžel…
  • Keby sme poobede neboli na zmrzline, možno by neochorel…
  • Možno keby sme menej hovorili o škôlke, do ktorej mal nastúpiť, nemal by teraz horúčku…

Takéto a podobné myšlienky môžu byť opodstatnené, ale otáčať ich v hlave stále dokola a rozvádzať do ďalších a ďalších hypotéz nikam nevedie a nič nevyrieši, len nás to drží v minulosti / v budúcnosti a najmä – veľmi to škodí slezine.

Slezina kontroluje svaly, riadi produkciu krvi a zadržiava ju v cievach; prenáša jemné esencie a výživné látky do pľúc. 

Medzi fyzické prejavy nerovnováhy patrí: únava, studené nohy a ruky, ľahko vznikajú modriny, krvná nedostatočnosť, poruchy elasticity ciev, nadmerné alebo nedostatočné menštruačné krvácanie, znížená imunita, šeroslepota, citlivosť na svetlo, tŕpnutie a ťažoba rúk a nôh, nafukovanie a plnosť v bruchu, opuchy a funkčná porucha na palci na nohe.

Zo psychických prejavov nerovnováhy spomeňme tieto: zmätené pomalé myslenie, ťažká adaptácia na prostredie, sebaľútosť, neustále premýšľanie. (Zdroj: www.relaxICA.sk)

Samozrejme, rovnováha v tele je komplexná a krehká vec a oslabenie sleziny nemožno pripísať len zacykleným myšlienkam. Ale keď máme možnosť niečo zlepšiť, prečo to neurobiť, však?

Ja už túto svoju tendenciu poznám, viem si to na sebe uvedomiť a prestať s tým. V nedeľu večer som si dovolila svoj smútok a sklamanie naplno prežiť a potom som ich pustila z tela preč. V noci som bola plne prítomná pri synovi, ráno som s úsmevom vyprevadila dcéru ( ktorá necítila zo mňa ľútosť, a preto nevnímala negatívne, že ostávam doma) a počas dňa mi v myšlienkach vznikol pre vás tento článok. Aby sa naše sleziny mali lepšie ;)


Aký nástroj ponúka tai chi, keď vzniká v tele napätie, trebárs aj z náročných emócií? Napríklad si môžete zacvičiť Strom alebo LevaHravého tai chi pre deti a ich maminky.

Anna Ďarmati
Svoju tvorivú energiu, svoje nadšenie aj poslanie som našla v tai chi. Stalo sa mojou cestou - preto som aj svoj prístup nazvala Tai chi ako životný štýl. Na svojich hodinách aj online ukazujem, ako pracovať na svojej rovnováhe (fyzickej aj duševnej), na harmónii, uvoľnení…, ako chápať a zvládať sily, ktoré na nás tlačia (v rodine, vo vzťahoch, v práci), a to prostredníctvom vyladeného pohybu, dýchania a dobrého zarovnania tela.

Na ceste k sebe a k svojej ženskej sile sprevádzam ženy v online kurze Tai chi pre ženy.
5 cvikov, ktoré vám rozprúdia a zharmonizujú energiu nájdete vo video-kurze 5 (tai chi) rituálov.

Som autorkou rozprávkovej knihy Tajomstvo ríše draka , ktorej príbehy sú inšpirované múdrosťou tai chi. Knižka už má aj svoju audioverziu a je preložená aj do českého jazyka. Milým doplnkom k nej sú Dračie kartičky. Na základe detského tai chi a rozprávok som pripravila projekt Hravým tai chi k emocionálnej rovnováhe detí pre učiteľov ZŠ a MŠ a pripravujem jeho akreditáciu na ministerstve školstva.