Forma plynúcej vody (Flow form)

Termín

V jesennej sezóne 2020 vyzerali kurzy takto. V roku 2021 je zatiaľ ťažké niečo plánovať...

Pondelok 18:30 - 19-30 s mojím manželom Jankom
Pondelok 20:00 - 21:00 so mnou

Utorok 10:30 - 12:00 Trnava, Lighthouse Club

Miesto

Centrum Hagia Sofia - oáza pre telo a dušu, Klincova 20, Bratislava

Parkovanie voľné - vo dvore. Vjazd z ľavej strany (Klincová 22), pozdĺž budovy do dvora.

O kurze

Forma plynúcej vody je zostava, ktorú sa naučíte rýchlo a ľahko. Sústredíme sa pri nej viac na kultivovanie “Flow” (plynulosť, tekutosť pohybu), než len na detaily. Jej mottom je energetická rovnáha medzi telom, mysľou a dušou.

Túto formu vyvinul Paul Renall z 37 prvkovej formy, keďže sa u svojich študentov často stretával s problémami udržať rovnováhu a svoj stred počas cvičenia. Nazval ju Flow form - spolu s mojimi tajčistami sme jej dali slovenský názov Forma plynúcej vody.

Pýta sa: “Ak nedokážeme udržať rovnováhu, keď sa pohneme, čo sa potom vlastne učíme? Vieme sa udržať v strede, len keď sme pevní, v stabilnej a pohodlnej pozícii? Život nás konfrontuje s rôznymi tlakmi a silami, ktoré nečakáme - a toto sú presne tie situácie, keď je kľúčové ostať v rovnováhe, vyrovnaní a uvoľnení.

Pri Forme plynúcej vody je pohyb nôh maximálne zjednodušený, v podstate len prekračujeme z nohy na nohu, pričom váha je vždy len na jednej nohe - je teda vždy úplne zrejmé, kde je ťažisko a os tela. Sústredíme sa na dobré držanie tela a plynulý pohyb rúk - keďže ten vychádza z chrbta a je riadený panvou, ostáva prirodzene počas cvičenia celé telo v harmonickom toku pohybu.

Forma plynúcej vody nie je systém alebo štýl, ale je to fantastický nástroj pre rozvoj rovnováhy, plynulosti pohybu, štrukturálnej integrity. Súčasne prináša pokoj, uvoľnenie a zvýšenie perceptuálnej vnímavosti. Je praktická, zrozumiteľná, hravá a slobodná.

Cena

7€/60 min

Ako ďalej

Ak vás táto osobitá tai chi forma zaujala, napíšte mi na adresu anna@taichicentrum.sk.
Teším sa na vás.
Tai Chi ma vždy lákalo, no venovať som sa mu začal len pred siedmymi rokmi. Pre niekoho len, pre niekoho až siedmymi, pravdou je, že keď sa do toho človek raz ponorí, už ho to vlastne nikdy nepustí. Tai Chi je pre mna vo veľkej miere znovuobjavovanie prirodzeného, čo sme väčšinou vedeli, ale akosi sa vytratilo. A preto vedia jeho kúsky pozvoľne presakovať do každodenného života, aj keď sa človek nesnaží, nemyslí na to, alebo aktívne necvičí.

V minulosti som sa venoval aj iným bojovým umeniam a v rámci Tai Chi sa mi podarilo pričuchnúť aj k viacerým školám a niekoľkým formám. A hoci každá z nich je v niečom iná, všetky sú určitým vyjadrením toho, čo je v nás - ako sa cítime, čo chceme, na čo myslíme a podobne. Ako dvaja ľudia nikdy nepovedia tú istú vec úplne rovnako, tak isto úplne rovnako nezacvičia formu a prídu na to, že niektoré formy, školy, či dokonca športy im vyhovujú viac ako iné.

A rovnako je to aj s Flow formou - nie je to klasická forma, ako ju možno poznáte z brožúrok, televízie, prípadne iných cvičení. Zároveň však dodržuje tie isté princípy a spĺňa ten istý účel. Navyše má niekoľko výhod, vďaka ktorým je zaujímavá ako pre začiatočníkov, tak aj pre tých, ktorí sa už tai chi nejaký ten rok venujú. Základy tejto formy sú pomerne jednoduché, vyvaruje sa náročnejších, zložitejších prvkov a je vcelku krátka, ale ponúka obrovský priestor na ponorenie sa do hĺbky a do detailov. Vďaka tomu sa dobre pamätá a prehlbuje postupne, tak ako to každému vyhovuje. Jej základy sa dajú rýchlo naučiť a práca s ňou vie "baviť" veľmi dlho.

Jej dalšou veľkou výhodou je, že spája dva dôležité aspekty viac než iné formy. A to uvoľnenie/relaxáciu a pohyb/dynamiku. Hýbeme sa v každej forme, ale vo flow forme je väčší dôraz na pohyb a jeho plynulosť. Vďaka tomu sa dá zacvičiť veľmi dynamicky, až tak "rozcvičkovo", na prebratie a nabudenie energie, alebo veľmi pomaly, uvoľnene a relaxačne (pre niekoho až meditačne, i keď meditáciu v pohybe môže každý chápať inak). Je to tým, že táto flow forma je niečím ako prienikom dvoch iných foriem, ktoré spolu úzko súvisia, ale zameriavajú sa skôr na jeden alebo druhý spomínaný aspekt.

Z toho vyplýva asi aj jej, aspoň pre mňa, najťažšia časť a tou je časovanie - zladiť celé telo a myseľ a docieliť, aby pohyb, aby celá forma bola plynulá, je náročnejšie, než sa zdá. Ak sa bojíte, že Tai Chi je pre vás príliš pomalé a nudné, táto forma by mohla byť dobrým začiatkom, ale netreba sa báť, na svoje si prídu aj tí, ktorým imponuje práve pomalý, precítený pohyb a relaxácia. Je to veľmi dobrá kombinácia, v ktorej si každý vie nájsť to svoje a navyše, je na každom, kedy a na čo sa zameria a ako bude táto kombinácia vyzerať.

Na záver už len dodám, v čom je Flow forma najviac výnimočná pre mňa. Je totiž vyjadrením niečoho, čo mi ešte v mladosti vtĺkal do hlavy môj tréner Karate a bol som veľmi prekvapený, keď som si na to spomenul a túto paralelu v Tai Chi uvedomil až pri Flow forme. Je to spojenie troch dôležitých princípov pre to, aby cvičenie bolo zdravé a aby bavilo a prinášalo radosť. Je to mäkkosť, ladnosť a sviežosť - a práve toto pre mňa Flow forma predstavuje - je dostatočne pomalá a uvoľnená, aby som sa cítil dobre, keď ju cvičím, a súčasne je dostatočne svieža a svižná, aby som mal radosť z pohybu a netúlal sa pri nej myšlienkami niekde inde. Som veľmi rád, že máme možnosť sa tejto forme venovať v skupine ďalej a teším sa na to, ako budeme vďaka nej a ňou samotnou prenikať hlbšie do zákutí Tai Chi.
Juraj P.