Chrbtica v tai chi 

Chrbtica sa v tai chi nazýva pilierom nebies. Hovorí sa tiež, že sme takí starí, akú ohybnú máme chrbticu.
Je to základná os tela, prechádza ňou zadná stredná energetická dráha (spolu s prednou strednou dráhou tvoria tzv. malý nebeský okruh, ktorý ak je priechodný, garantuje pevné zdravie).

Z chrbtice vychádzajú chrbticové nervy, ktoré bez dobrého fungovania chrbtice tiež nemôžu fungovať optimálne. To následne ovplyvňuje aj vnútorné orgány, ktoré nervy zásobujú. Znamená to, že akákoľvek blokáda alebo disfunkcia chrbtice sa prejaví okrem lokálnej bolesti aj na našom celkovom zdraví a pohode - fyzickom, psychickom aj spirituálnom; na našej kondícii a na tom, ako starneme či akí starí sa cítime.

Chrbát a svalové fascie v ňom nesie veľa stresu a záťaže nášho života (fascie sú blany okolo svalov, ktoré ich obaľujú a zabezpečujú, aby po sebe dobre kĺzali a celkovo dobre fungovali). Medzi fasciami bývajú uložené tzv. skryté škodliviny, ktorých sa ťažko zbavuje bežnými prostriedkami liečenia klasickej alebo aj činskej medicíny - a práve ony bývajú často zodpovedné za mnohé ťažko liečiteľné, či neliečiteľné choroby. To, čo však pomáha svaly a teda aj fascie rozpohybovať, a tak sa skrytých škodlivín zbavovať, je poriadny fyzický pohyb.

Ak totiž máme posťahované svaly, zlepené fascie, preťažené šľachy, ak máme z napätia zlé držanie tela, tak krv, energia ani lymfa dobre neprúdia a ani nervové vzruchy a myšlienky nemôžu voľne plynúť. Držať svaly v neustálom napätí je únavné a stojí nás to veľa energie. Určite viac, ako pravidelné (hoci i krátke) cvičenie.

Pri chrbticovej vlne vpred si predstavte, že stojíte pred stenou, ktorej sa postupne dotýkate nosom, bradou, hrudníkom, spodnými rebrami, bruchom, panvou. Vždy, keď sa jedna časť steny dotýka, všetky ostatné sú od nej odtiahnuté. Trénovať môžete aj skutočne stojať pri stene, špičky sú v takom prípade asi 2cm od steny. Všimnite si pohyb krku - neostáva stáť v žiadnej chvíli, akoby stále opisoval kruh.

Chrbticová vlna vzad funguje na podobnom princípe, akurát si predstavujete, že sa steny dotýkate chrbtom postupne od krížov až po vrch hlavy.

Hlavnou úlohou Nefritového taniera je ponaťahovať chrbticu - vo vertikálnom aj diagonálnom smere.

Rovnako dobre cvik funguje v prípade, ak máte pocit, že toho máte na chrbte / na pleciach naloženého veľa, že sa hrbíte pod váhou starostí, že sa všetko na vás rúca…

Keď je chrbtica pekne rovná a priechodná pre energiu, benefituje z toho celé telo a aj myseľ sa stane jasnejšou a čistejšou.

Cvik Podopieranie oblohy je prvým z ôsmych z obľúbeného čchi kungového setu 8 kusov brokátu. 

NA ČO DÁVAME POZOR:
→ dýchanie na 4 doby
→ nezamykať kĺby
→ prsty môžu byť v hornej pozícii prepletené alebo nemusia
→ uvoľnené ramená, dlane, členky
→ pocit natiahnutia v chrbtici
→ kostrč je stale podsadená aj v stoji na špičkách

Zem je vaším partnerom pri tomto cvičení. Dovoľte gravitácii natiahnuť vašu chrbticu.