Pár slov o tai chi
”Tai chi je prospešné pre zdravie, uvoľnenie a sebaobranu, a to práve v tomto poradí.” (Čeng Man-čching)
“Ak sa budete učiť a praktizovať tai chi dlhší čas a budete ho vnímať ako sprievodcu svojimi dennými aktivitami, nájdete dobrý spôsob, ako byť v kontakte s ostatnými ľuďmi i so sebou... Vaša myseľ bude priama a čistá a budete sa tešiť zo šťastného a pokojného života.” (T. T. Liang)
Tai chi (alebo tai chi chuan) je staré čínske cvičenie / umenie, v ktorom sa uvoľnený plynulý pohyb spája s pokojným, bdelým stavom mysle. Niekedy býva označované aj ako meditácia v pohybe.
Nenásilne buduje odolnosť a zlepšuje pohyblivosť, rovnováhu a koordináciu. Čoraz viac ľudí na celom svete prichádza na to, že kombinácia pohybu a duševného sústredenia tvorí vynikajúci cvičebný program pre telo aj myseľ.
Tai chi sa z čínštiny prekladá ako "najvyšší neprekonateľný" stred všetkého alebo miesto prvotného pôvodu, v ktorom sa všetky protiklady zjednocujú.
Tai chi chuan znamená niečo ako najvyššia neprekonateľná päsť. Počas konfliktu toto sebaobranné bojové umenie využíva princíp uvoľnenia, neútočenia tvrdou silou a princíp duševnej a fyzickej koncentrácie.
Tai chi môžu cvičiť ľudia všetkých vekových skupín s rôznym stupňom telesnej kondície. Pravidelné cvičenie pomáha osvojiť si správny spôsob dýchania a naučiť sa uvoľniť telo aj myseľ. Keďže cvičenie je nenásilné, posilňuje telo s minimálnym zaťažením kĺbov. Okrem toho zlepšuje vnímanie tela a jeho držanie, koordináciu, silu, pružnosť. Pri tai chi používame svaly hlbších štruktúr, čím posilňuje šľachy a kosti.
Dôležitá pri tai chi je práca nôh, ktoré Číňania nazývajú aj druhé srdce. Tai chi trénuje správne držanie tela v pohybe, učí nás zložiť ťažobu z chrbta, bokov a pliec a prenechať celú váhu veľkým svalom na nohách.
Je to mierne aeróbne cvičenie, ktoré môže znížiť hladinu napätia a podporiť telesnú imunitnú reakciu. Pravidelné cvičenie znižuje krvný tlak a navodzuje pocit emocionálnej pohody. Je to tiež ideálne precvičenie ťažiska, čo pomáha pri udržiavaní rovnováhy.
Tai chi nás učí pohybovať sa s prirodzenou ľahkosťou. Túto zručnosť využijete v akejkoľvek inej pohybovej aktivite. Staré čínske "najvyššie neprekonateľné" má univerzálne uplatnenie.
Tai chi vychádza z kultúry, ktorá na telo a myseľ nenazerá ako na oddelené časti, ale ako na rôzne vyjadrenia či stavy čchi - životnej energie. Podľa tradičnej čínskej medicíny majú naše myšlienky a pocity priamy vplyv na telesné zdravie. Číňania sú presvedčení, že harmónia a rovnováha prinášajú dobré zdravie a pohodu.
Pravidelným cvičením tai chi sa naučíte sústrediť svoju myseľ bez toho, aby ste sa upriamili na jeden bod či myšlienku. Vnímanie zjednocujúcich prvkov situácie namiesto tých, ktoré ju rozbíjajú, a uvedomenie si faktu, že časť vášho protikladu je vždy vo vás, je známe ako "myseľ tai chi". Takýto životný postoj podporuje harmóniu a pocit spojenia s okolím. Je to najideálnejší stav mysle, v akom môžete riešiť situácie napätia a strachu, či konflikty, zmätok, sklamanie... Učí vás sústrediť sa, presunúť sa z epicentra hurikánu, a pritom sa nenechať uniesť okolitým zmätkom.
(podľa knihy od Tricia Yu - Tchaj-ťi)