Putovanie kolobehom roka s tai chi - máj:
Srdce / slnko / oheň
Robiť niečo / milovať z celého srdca; Mať zlomené srdce; Čo na srdci, to na jazyku; Čo oči nevidia, srdce nebolí; Čo sa v srdci varí, zjaví sa aj v tvári; Srdce ako zvon; So srdcom na dlani; Srdce z kameňa...
Aké dôležité miesto má srdce v ľudových pranostikách i v našej bežnej reči... Niet sa čo diviť. V čínskej medicíne sa srdce dokonca nazýva cisárom všetkých orgánov a prirovnávajú ho k slnku. Je jedným zo 4 ohňových orgánov v tele (prináležiacich elementu oheň), tými ďalšími sú tenké črevo, obal srdca (perikard) a trojitý ohrievač. O nich si viac napíšeme v júni.
Srdce vládne vo svojom empíriu, ktoré zahŕňa nielen fyzické telo, ale aj jeho psychologický a spirituálny aspekt. Taoisti veria, že keď je spirit srdca v úplnej harmónii, staneme sa súčasťou jednoty, taa.
Hlavnou úlohou srdca je dozerať na "svoju ríšu". Ak je jeho čchi v rovnováhe, žiarime ako slnko a sála z nás láska a štedrosť. Vyživené, naplnené srdce nám dovoľuje naplno vnímať krásu sveta - či už v zmysle priateľstva, umenia alebo prírody. Srdce nás vyzýva, aby sme žili naplno a využívali svoju energiu na kreatívne ciele. Túži po úprimnosti, autenticite a kontaktoch - prepájaniach.
Ak sme boli v živote zranení, ak naše srdce bolo zlomené alebo nás stále ešte bolí, naša schopnosť nechať sa inšpirovať, cítiť spojenie a venovať sa vzťahom sa zmenšuje. Aj v takýchto prípadoch môže pomôcť cvičenie tai chi alebo čchi kungu.
Vy, čo sledujete Putovanie kolobehom roka s tai chi, už viete, že cvičenia prídu na rad v párnom mesiaci, teda teraz konkrétne v šiestom, v júni. Dnes vám však vysvetlím, ako presne tieto cvičenia môžu srdce podporiť:
1. na fyzickej úrovni - pri cvičení sa zlepšuje prúdenie krvi aj energie do periférií a do mozgu. Mäkké, kruhovité pohyby podporujú kardiovaskulárny systém, množstvo krvi v dlaniach a chodidlách sa zvyšuje. Často to vnímame ako teplo či brnenie v týchto častiach tela. Lepšie prúdenie krvi znamená výdatnejšie zásobovanie kyslíkom, čo srdcu prospieva.
2. na mentálnej úrovni - stres spôsobuje prestimulovanie srdca a úzkosť, takže hlavnou úlohou cvičenia tu bude upokojiť myseľ. Tai chi sa označuje aj ako meditácia v pohybe - reguluje množstvo senzorických vnemov a limituje spúšťače stresu. Upokojením mysle povzbudzujeme srdce, aby reagovalo na životné výzvy vyrovnane a v dôvere.
3. na spirituálnej úrovni - qi gongové cvičenia zamerané na srdce prebúdzajú ducha srdca - shen. Pohyby, meditácie, vizualizácie, dýchanie sa zameriavajú na srdce, aby záblesky jeho inšpirácie prebudili shen - spirit srdca, spirit ohňa. Aj my bežne používame výrazy - bol smelého ducha / slobodného ducha / bol bezduchý. Chápeme ducha alebo dušu ako nefyzickú súčasť seba; ako sídlo emócií; to, čo určuje náš charakter. Veľmi podobné je to aj v čínskej kultúre.
Pri pravidelnom cvičení sú telo, myseľ a duch / duša v jednote, stávame sa úplnými.
V takomto stave sme prirodzene radostní, žiariví.
Oveľa častejšie sa však stáva, že myseľ má nad srdcom prevahu, chce viesť a ovládať naše rozhodnutia. Srdce je oproti nej považované za neracionálne, menej spoľahlivé, emocionálne.
V Číne to vyriešili krásne, vytvorili pojem mind / heart - mysľo-srdce. Ak dokážeme rozšíriť našu kapacitu robiť rozhodnutia z mysle k mysľo-srdcu, objavíme v srdci obrovské zdroje.
Myseľ je logická, chce na všetko jasné odpovede - prečo, ako, čo s tým spraviť. Potrebuje mať veci pod kontrolou. Naša snaha veciam rozumieť nám však niekedy práve bráni vidieť ich v plnej komplexnosti. Srdce je silnejšie. Pripúšťa, že môžeme aj nevedieť, akceptuje dualitu.
V súčasnej dobe nám láme srdce čítať a počúvať, čo všetko sa neďaleko nás deje. No v tej istej chvíli môžeme precítiť obrovskú vďaku za to, že sa môžeme nadýchnuť, za naše telo, za modré nebo...
Najväčšou super-schopnosťou srdca je čeliť náročným veciam a ostať otvorené všetkým krásam a tajomstvám života. Srdce môže byť šťastné a smutné zároveň. Na rozdiel od mysle, srdce zvláda paradoxy.
Preto ak vaša myseľ hľadá istotu a oporu v odpovediach, no nenachádza ich, nenechajte ju trápiť sa v napätí, a radšej pusťte k slovu srdce. V ňom nájdete hlboké zdroje.

Putovanie kolobehom roka s tai chi - jún:
Ochrankár a asistent pre srdce...?
Srdečne vás pozdravujem :). Áno, áno, úmyselne narážam na máj, v ktorom sme sa venovali srdcu. Dnes vám predstavím jeho pomocníkov - osobného asistenta, ochrankára a údržbára :).
Prostredníctvom týchto úsmevných prirovnaní si dnes povieme trochu viac o tenkom čreve, obale srdca (perikarde) a o trojitom ohrievači. Týmto sa element Oheň stáva výnimočnými medzi všetkými ostatnými - neprislúchajú mu len dva orgány, ale rovno 4.
Kým sa k nim ale dostaneme, dajme si jeden cvik pre srdiečko, aby sme ho neobišli.
Tenké črevo
Z pohľadu čínskej medicíny a čchi kungu tenké črevo kontroluje, ako absorbujeme potravu aj informácie. Ak si predstavíme srdce ako generálneho riaditeľa, potom je tenké črevo jeho nenahraditeľný osobný asisitent - oddeľuje podstatné od zbytočného, rozhoduje, čo posunie na šéfa :). Tenké črevo, ktoré je v rovnováhe, posiela nápomocné myšlienky do srdca a pomáha mu tak robiť jasné, uvážené rozhodnutia. Myšlienky, ktoré sú "odpad", posiela do hrubého čreva - jeho úlohou je pustiť ich preč.
Ak tenké črevo v rovnováhe nie je, napríklad keď sa toho deje príliš veľa a nestíha to triediť, stáva sa jeho práca nedostatočne účinnou a zdĺhavou, čo môže mať rôzne fyzické aj psychické prejavy (bolesti v podbrušku, zápcha, pocit zahltenia, zmätenosti...).
Dobre fungujúce tenké črevo spôsobuje, že dôverujeme svojim inštinktom a dokážeme "prekuknúť" zamotané situácie. Srdce potom nie je zaťažené nerozhodnosťou a môže vyžarovať lásku a súcit.
Pre tenké črevo aj pre obal srdca (perikard) mám pre vás nie fyzické cvičenia, ale vizualizácie. Všetky potrebné informácie k nim nájdete v popise videa priamo na youtube. (Je to presný postup v krokoch, je možné, že si text budete musieť rozkliknúť, aby ste ho videli celý.)
Obal srdca, perikard
Ak sme nazvali tenké črevo osobným asistentom, obal srdca je jednoznačne ochrankárom srdca. Západná medicína perikard nevníma ako samostatný orgán, no čínska medicína áno - označuje ho za yinový orgán (t.j. nie je možné bez neho žiť). Je štítom, ktorý chráni srdce pred všetkými priamymi "zásahmi". Situácie ako nešťastná láska alebo strata blízkeho spracuje preto najprv obal srdca.
Po emocionálnej stránke chráni perikard srdce pred zahltenosťou zo všetkého, čo sa naokolo deje. Ak je v rovnováhe, dokáže odkloniť napätie a priveľa stimulácie. Ak však nie je, začne tieto vplyvy vstrebávať, čo môže viesť k nervozite, úzkosti a strachom. Alebo sa môže stať prehnane protektívnym, ako pes, ktorý šteká na každého, kto sa mihne okolo jeho pána.

Vizualizácia na podporu perikardu
Trojitý ohrievač
Ani trojitý ohrievač nemá svoj ekvivalent v západnej medicíne a je pomerne náročné ho opísať. V tele funguje ako termostat, ktorý reguluje vlhkosť a teplotu v troch hlavných oblastiach trupu: v podbrušku (pečeň, črevá, obličky, močový mechúr, reprodukčné orgány), strednej časti (slezina, žalúdok, žlčník) a v hrudníku (pľúca, srdce, krk, ale reguluje aj hlavu a mozog).
Trojitý ohrievač sa taktiež stará o hladké prepojenie jednotlivých orgánových systémov. Táto jeho schopnosť vytvárať zdravé spojenia sa prenáša aj do nášho správania sa v rámci medziľudských vzťahov. Ak je v harmónii, naše orgány sú v jednote a my dokážeme v sociálnych interakciách reagovať vhodne a primerane.
Cvik pre podporu trojitého ohrievača