Putovanie kolobehom roka s tai chi - september:
Výživa pre dušu

Jeseň je čas oceniť to, čo máme a vyživiť našu dušu (ducha). "Zožať úrodu", osláviť jej hojnosť, precítiť štedrosť a vďaku.

Je to tiež čas, keď svoju vládu preberá yinová energia nad yangovou, čas zatvárania, klesania, prehlbovania. Príroda sa pripravuje na oddych a spomalenie, a hoci je to pre nás mnohokrát ťažké až nemožné, bolo by dobré ju v tom nasledovať.
 
Z pohľadu teórie 5 elementov prislúcha tomuto obdobiu Kov. Kov vzniká v ohnivom jadre Zeme - minerály, drahé kamene, rudy. Je pevný, hutný a štrukturovaný, jeho kvalitami sú sila a ostrosť - ako oceľový meč.

Ak je Kov vyvážený, demonštruje sa rozhodnosťou, sebadôverou a efektívnosťou. Takíto ľudia idú priamo k veci, nezaujíma ich nič povrchné či pochabé. Rozhodnutia robia ľahko, myslia jasne, sú priamočiari a motivovaní.

Ak je však energie Kovu priveľa, odrazí sa to v až príliš štrukturovanom, rigidnom myslení a sarkastickom, drsnom, súdiacom prejave.

Naopak, ak je Kovu primálo, cítime sa otupení, ťažkopádni, bez entuziazmu, vágne. Chýba nám sebaistota a rozhodnosť.

Ako s nevyváženosťou Kovu pracovať cez cvičenie či meditácie si povieme o mesiac.

Element Kov sa spája aj s inšpiráciou a schopnosťou púšťať (v angl. let go). Žijeme v dobe a v kultúre, kde je skôr oceňovaná schopnosť nadobúdať, získavať, zhromažďovať - a preto púšťať, dovoliť veciam odchádzať... pôsobí trochu rozporuplne, v protiklade s predstavou úspechu a hojnosti.

No tak ako je púšťanie súčasťou cyklov v prírode (na jeseň stromy púšťajú svoje listy, aby si zabezpečili výživu v zime a rast na jar), tak aj v našom živote nám fáza púšťania pomáha uvedomiť si a oceniť, čo všetko máme. Tým najjednoduchším príkladom je dýchanie - keď naplno vydýchneme, je veľkým pôžitkom môcť sa zase nadýchnuť. Keď sa dokážeme vzdať toho, čo nám už neslúži a zaťažuje nás, máme priestor prijať to, čo nás vyživí a podporí.

Obdobie Kovu, obdobie, keď začína prevládať yinová energia, sa tiež viaže na schopnosť spomaliť a uvedomiť si, čo je v našom živote skutočne dôležité.

Keď sa nevieme zastaviť, naháňame sa celé dni v snahe byť čo najproduktívnejší, môže byť ťažké rozlišovať, čo má naozaj cenu a hodnotu a čo nie. Kov nám pomáha spomaliť, nasledovať tempo prírody, ktorej tajomstvom je trpezlivosť.

V tai chi a v qi gongu je tempo cvičenia prirodzene pomalé. Aj keď naša myseľ môže "fičať" na plné obrátky, telo zväčša potrebuje viac času, kým absorbuje všetky inštrukcie. A práve tento dialóg medzi telom a mysľou, aby sa vzájomne vylaďovali, je ten najoceňovanejší benefit cvičenia.

Ak sa menej ponáhľame a menej stresujeme, začneme dýchať hlbšie a s dychom prichádza aj viac inšpirácie. Dych je pre element Kov kľúčový - pretože pľúca sú orgánom Kovu. Pľúca prijímajú dych a energiu čchi a spolu s hrubým črevom vylučujú odpad z tela. Dýchanie je zároveň tým najjednoduchším spôsobom, ako prebudiť (nabudiť) svojho ducha (spirit).

Putovanie kolobehom roka s tai chi - október:

Končíme

Ako podporiť v našom tele i živote element Kov, ktorý v prírode a v kole roka prebral vládu?

Ak je kov v rovnováhe, prináša nám odvahu, silu, dôstojnosť a zdroje pre to, kráčať životom so vztýčenou hlavou a s gráciou. Naučím vás teraz dva cviky - Biely tiger a Holub rozprestiera krídla - ktoré vo vás prirodzene prebudia vaše vrodené schopnosti pre podporu kovových charakteristík. 

Je fajn cvičiť oba cviky spolu, lebo sa vzájomne krásne vyvažujú. 

Biely tiger je v qigongu (čínske umenie práce s vnútornou energiou) spájaný s elementom Kov, pretože majú mnoho spoločného: biele tigre sú vzácne, dravé, rozhodné; silné a odvážne. Sú tiež ťažké, uzemnené a rýchle. 
Pri cviku Tiger budujeme silu v rukách, na ktoré sa sústredíme. Podporujeme tiež dýchací a obehový systém, a najmä pľúca, ktoré v našom tele prislúchajú k elementu Kov. 
Odporúčam vám mať pri cvičení oči otvorené a sústredené - ako keď tiger sleduje svoju korisť. A zatiaľ čo vonkajšie pohyby môžu pôsobiť dravo, udržujte si vnútornú mäkkosť. 

Následný "vtáčí" pohyb - Holub rozprestiera krídla - svojou vzdušnosťou prináša dôležitý energetický balans. Cvik podporuje srdce a pľúca, posilňuje nohy a otvára hrudník. 
Keď sme v napätí alebo smutní, často nevedomky necháme padnúť plecia dopredu, čím stlačíme hrudník a nemôžeme dobre dýchať. Jemným otváraním a zatváraním hrudníka, uvoľňujeme napätie po fyzickej aj psychickej stránke. Prenesene nám to môže priniesť schopnosť vyrovnávať sa so životnými výzvami s väčšou odvahou a menším strachom. 

Cvik sa volá Holub rozprestiera krídla, ale on ich nielen rozprestiera, ale aj hrdo ukazuje. Skúste pri jeho cvičení nájsť v sebe pocit vznešenosti a sebaúcty. 

Vo videu, ktoré trvá 9,5 minúty, nájdete oba cviky za sebou aj s potrebnými inštrukciami.