Putovanie kolobehom roka s tai chi - júl:
Stabilita, rovnováha a hojnosť
V kolobehu roka sme sa prehupli do jeho druhej polky. Po horúčavách elementu Oheň a pred ochladením v jesennom elemente Kov tu máme element špeciálneho významu, a to Zem.
Zem, resp. obdobie neskorého leta sa prirodzene spája so zberaním úrody. Ak bol rok úspešný a prajný, potom dobrá úroda prináša pocit hojnosti, dostatku, a následne aj istej úľavy a ubezpečenia, že zvládneme zvyšok roka.
Tieto charakteristiky sa však nevzťahujú len na úrodu v záhradách a na poliach, ale aj na naše vnútro. A na to sa teraz pozrieme podrobnejšie.

V rámci cyklu piatich elementov je Zem často považovaná za ten najvýznamnejší. Je to preto, lebo Zem podporuje a vyživuje všetky ostatné elementy - je zdrojom pre rast rastlín (element Drevo), vytvára korytá či nádrže pre rieky a vodné plochy (element Voda), horúce jadro Zeme vytvára minerály (element Kov), zem prijíma a transformuje energiu zo slnka (element Oheň).
V staršej verzii diagramu 5 elementov bola preto Zem v strede, obklopená ostatnými elementmi. A to je aj jej posolstvo - prinášať rovnováhu, stabilitu, udržiavať nás v strede.
Tak ako planéta Zem, ktorá je stále v pohybe a v nepretržitej zmene, no zároveň je veľmi stála pri svojom obehu okolo Slnka, tak aj my môžeme pracovať so svojím telom a mysľou, aby sa udržali v strede uprostred tlakov a zmien každodenného života.
Táto práca má tri roviny:
1. pohyb
Od narodenia sú naše telá ovplyvňované gravitáciou. Cvičenie tai chi a čchi kungu nám prináša naladenie sa na dve spojenia - chodidiel so zemou, ale aj vrcholku hlavy s nebom. Toto prepojenie jednak balansuje yinovú a yangovú energiu v tele, ale zároveň naše telo učí uvoľneniu. Ak totiž dokážeme precítiť podporu z oboch strán - oporu zdola a nadľahčenie zhora, naučíme sa držať si správny postoj so zapojením len tých nevyhnutných svalov, a púšťať z tela prebytočné napätie, blokády a stres.
2. mentálne a emocionálne nastavenie
Ak si toho na seba nakladáme priveľa, môžeme sa cítiť zaseknutí, zahltení, odpojení. V takýchto situáciách myseľ ľahko skĺzne k nadmernému analyzovaniu a zacyklenému premýšľaniu (tj. také, ktoré sa točí v kruhu a nikam nevedie) - oboje je znakom, že element Zem nie je v rovnováhe. Z orgánového hľadiska sa toto týka predovšetkým sleziny (a žalúdka), preto sa týmto orgánom budeme venovať budúci mesiac.
Slezina sa v čínskej medicíme považuje za domov myšlienok a zámerov (yi). Kam ide yi, tam ide aj energia, preto je veľmi užitočné vedieť podporiť jasný a čistý stav mysle.
3. požiadavky a výzvy bežných dní
Zem je tá, čo drží všetko pokope. Ak vyživíme element Zem, dokážeme sa naladiť na podporujúcu a stabilizujúcu energiu zeme. A práve to nám pomôže udržať si svoj stred a zvládať neustále zmeny a výzvy s ľahkosťou a v harmónii.

Emócia, ktorá je spojená so Zemou, je empatia. Empatia podporuje spojenie, prepájanie sa. Ak vnímame pocity druhého, otvárame svoje srdce a jeho kvality - súcit, starostlivosť a lásku.
Ako všetky pocity, môže sa však aj empatia dostať do nerovnováhy.
Kým je v rovnovážnom stave, empatia vytvára dôveru. Keď sme v dôvere, cítime ľahkosť, prijatie, otvorenosť. Cítime bezpečie a podporu.
No mimo neho sa začíname starať až príliš, začíname sa strachovať, obávame sa straty kontroly. Naša starostlivosť sa mení na nátlakovú, nevítanú (v extrémnej forme sa stáva posadnutosťou).
Práve dôvera je "liekom" na empatiu, ktorá nie je vyvážená. Dôvera v niekoho alebo v niečo, dôvera v prirodzený chod vecí, v harmóniu, ku ktorej všetko smeruje, aj keď to práve nevidíme.

Putovanie kolobehom roka s tai chi - august:
Ako sa udržať vo svojom strede
Hoci z pohľadu čínskeho kalendára už v prírode prebrala vládu jeseň (a aj u nás sa už dá jej pozvoľný nástup pozorovať), my si ešte dokončíme rozprávanie o elemente Zem, ktorý náleží neskorému letu.
Možno si spomeniete, že sme si v júli písali o troch rovinách toho, ako sa udržať vo svojom strede, v rovnováhe:
- pohyb
- mentálne a emocionálne nastavenie (z orgánového hľadiska sa to týka sleziny a žalúdka)
- požiadavky a výzvy bežných dní
Teraz si k všetkým trom dáme praktické návody, ako na to, ako podporiť v sebe element Zem a s ním harmóniu, empatiu, silu jasného zámeru, dôveru a otvorenosť.

1. pohyb
Keď sa myseľ nevie zastaviť, uväzní nás niekedy v stave nabudenosti, ktorá nie a nie skončiť. V prírode sa zvieratá vedia zbaviť nadmerného napätia či vzrušenia jednoduchým trasením tela. My niečo podobné občas využívame v spontánnom tanci, po trasení však môžeme siahnuť kedykoľvek a kdekoľvek. Výborne pomáha po stresových situáciách, keď náš nervový systém akútne potrebuje uvoľniť a zresetovať. K tomuto mimoriadne jednoduchému cvičeniu nepotrebujete vôbec nič, máte ho stále "so sebou" a je skutočne veľmi efektívne.
Ako na to?
- Postavte sa s nohami na šírku ramien, uvoľnená panva, povolené kolená, rovný chrbát, hlava vytiahnutá.
- Dýchajte pokojne, pomaly, rovnomerne, zhlboka - po celý čas cvičenia.
- Začnite triasť rukami (celými pažami) - pomaly alebo rýchlo, ale v jednotnom, rovnomernom rytme, bez napätia, v mäkkosti.
- Predstavte si aj svoj energetický stred, spodný dantien (podbruško), ako sa hýbe. Traste od 30 sekúnd do 5 minút.
- Počas trasenia nechajte celé chodidlá na zemi a hlavu držte vzpriamenú, nedovoľte jej kývať sa do strán.
- Potom ruky spustite vedľa tela a sledujte pocity v nich. Pravdepodobne pocítite mravčenie alebo brnenie - znak, že energia čchi už prúdi dobre, voľne, bez blokád.
2. mentálne a emocionálne nastavenie (slezina a žalúdok)
V čínskej medicíne je úlohou sleziny transformovať, čo zjeme, a distribuovať to prostredníctvom krvi po tele. Tým slezina prispieva k obehu energie čchi. Môžeme si ju predstaviť ako potravinársku donáškovú službu, ktorá vyzdvihuje objednávky z centrálneho skladu a rozváža ich do domácností. Ak je slezina zdravá a v rovnováhe, donáška / cirkulácia je bez problémov. Ak nie je, môžeme napríklad vnímať studené ruky a nohy ako dôsledok nedostatočnej cirkulácie krvi. Slezina je tiež zodpovedná za metabolizmus cukrov, preto nerovnováha v nej môže viesť k nadmernej váhe, ktorú sa nám nedarí zhodiť.
Slezina je tiež považovaná za sídlo našich myšlienok - ovplyvňuje, nakoľko vieme sústrediť a zamerať našu mentálnu energiu. Ak je slezina zdravá, naše myšlienky sú jasné a nenechajú sa vyrušiť a ovplyvniť. Ak je však v nerovnováhe, máme tendenciu nad vecami špekulovať a zamýšľať sa príliš, čo spôsobí, že sa energia čchi blokuje, "uzlí". Praxe, ktoré nás z hlavy vedú naspäť do tela, sú v takýchto prípadoch mimoriadne užitočné.
Pri žalúdku sa východná aj západná medicína zhodujú - akú kvalitu (jedla) do seba dáme, takú kvalitu (v živote) dostaneme. Čínska medicína sa na to akurát pozerá komplexnejšie a žalúdok vníma ako orgán produkujúci z jedla nielen živiny, ale aj myšlienky a emócie.
Meditácia pre slezinu (môžete ju robiť v stoji, v sede aj v ľahu):
- Zamerajte svoju pozornosť, svoj vnútorný zrak na slezinu (nachádza sa na ľavej strane trupu pod rebrami, resp. pod bránicou).
- Nadychujte úprimnosť, porozumenie, podporujúcu empatiu a napĺňajte nimi slezinu.
- Vydychujte tendencie potláčať seba, strachovať sa, byť prehnane empatický (účastný) - uvoľnujte ich zo sleziny preč.
- Dýchajte takto 2 - 5 minút a predstavujte si pritom, aké sú emócie sleziny uzemnené, stabilné, v strede.
Ukončite vizualizáciu / meditáciu a uvedomte si, ako sa cítite.
Číňania veria, že kam ide myšlienka, tam ide energia. U nás používame podobný výrok - Čomu venujeme pozornosť, to posilňujeme. Silu vizualizácií preto rozhodne netreba podceňovať.
3. požiadavky a výzvy bežných dní:
Element Zem nám umožňuje pozrieť sa na to, ako zvládame vo svojom živote zmeny a premeny. Schopnosť prijať výzvy, ktorým čelíme, bez toho, aby nás rozrušili či vyviedli z miery, reprezentuje Zem v rovnováhe.
Planéta Zem sa otáča okolo svojej osi a obieha okolo Slnka neprestajne, ale jej pohyb a zmeny sú také plynulé a prirodzené, že ich vôbec nevnímame. A presne toto nás Zem môže naučiť - zvládať aj náročné situácie a zmeny bez pocitov neistoty, nestability a bez obáv. V rovnováhe a plynulosti.
Ponúkam vám teraz cvičenie Odtláčanie oblohy a zeme, ktoré prináša pocit stability a centrovania (tela aj mysle) pri zmenách polôh a pohybov rúk. Zároveň prispieva k dobrej kondícii sleziny a žalúdka.
Sústreďte sa najmä na plynulé, harmonické pohyby. Cvičenie opakujte 8x.