Putovanie kolobehom roka s tai chi - január:
Embryonálne dýchanie

Naše putovanie začneme s elementom Voda, ktorý nám pomáha vyživovať našu vnútornú múdrosť a našu schopnosť spojiť sa so svojím vrodeným potenciálom.

Ak je Voda v rovnováhe, plynie hladko a bez námahy. Tento stav korešponduje so základným taoistickým princípom nazývaným wuwei, čo znamená konanie v nekonaní, úsilie bez námahy, činnosť v nečinnosti. Zažívame to vtedy, keď robíme niečo a cítime, akoby sa to dialo samo, tak hladko a prirodzene nám to ide, nemusíme vyvíjať žiadnu extra snahu, len byť v tom dianí naplno prítomní a sami sebou.

Ako sa prejavuje Voda, keď je v nerovnováhe? Môže byť stagnujúca, lenivá (pomalá), nechopná plynúť. Alebo naopak, môže byť búrlivá, akoby chcela uniknúť z brehov a všetko zaplaviť.

Pri cvičení tai chi alebo čchi kungu smerujeme práve k tomu harmonickému, vyrovnanému toku Vody. Vo februárovom e-maili vám pošlem krásne cvičenie na podporu elementu Voda, dnes sa zameriame na ešte inú kvalitu Vody, a tou je schopnosť načúvať a stíšíť sa.

Schopnosť naozaj načúvať je kvalitou zdravej, vyrovnanej Vody. Každý element má totiž svoj asociovaný zmyslový orgán, a pre Vodu sú to uši. Avšak načúvať je ešte o niečo viac, než len počuť

V čínštine je znak pre slovo počúvať zložený z dvoch znakov: ucho a moc / schopnosť (angl. virtue). Ucho vyjadruje poskytnunie našej pozornosti; moc sa týka aj nášho srdca a oka. Pri skutočnom načúvaní sa stávame prítomnými a vkladáme do toho srdce.

Ako sa v živote naučiť lepšie načúvať? Cvičením tai chi a čchi kungu sa postupne viac a viac nalaďujeme na naše telo a dych. Rešpektujeme svoju energiu a jej zmeny v priebehu dňa. Vnímame cykly roka a ladíme sa na ne. Všetko toto sa bude postupne rozvíjať, ak v sebe začneme podporovať element Vody, ktorý je úzko prepojený so schopnosťou spomaliť, upokojiť, dopriať si ticho.

Práve ticho je to, čo pomáha načúvaniu. A ja mám pre vás jednu krásnu meditáciu, ktorá vám pomôže prehĺbiť ticho a pokoj vo vás. Volá sa Embryonálne dýchanie

Embryonálne dýchanie je veľmi pokojné a prirodzené dýchanie, o ktorom sotva vieme, že sa deje. Takto dýchame v maternici.

Toto dýchanie má 4 prípravné fázy:

1. Hlboký dych - dýchajte zhlboka do celého tela, nádych nosom, výdych ústami. Vnímajte naplno pohyb dychu telom - tak, ako sa vám to podarí. Opakujte 6-9x.

2. Vonkajšie alebo tzv. obrátené dýchanie - nadychujte vzduch aj energiu čchi do hrudníka, resp. do oblasti solar plexu (stredný dantien). Pri výdychu veďte vzduch aj čchi do podbruška (spodný dantien). Predstavte si, že dych vedie do tela vyživujúcu energiu a z tela von tú toxickú, čo už nechceme a nepotrebujeme. Po fyzickej stránke to vyzerá tak, že pri nádychu sa hrudník vyklenie a spodné bruško stiahne, pri výdychu hrudník klesne a spodné bruško sa vyklenie smerom von (akoby ste mali v bruchu balón, do ktorého pri výdychu fúkate vzduch). Opakujte 6-9x.

3. Vnútorné dýchanie, nazývané niekedy aj miešanie Slnka a Mora, alebo Ohňa a Vody. Predstavte si, že spodné bruško (spodný dantien) je more a hrudník (stredný dantien) že je slnko. Potom si predstavte, že vaše telo je už teraz plné čistého, sviežeho dychu a vitálnej energie. Nadychujte túto energiu čchi zo stredného dantienu do spodného, z hrudníka do podbruška ako keď slnko žiari a prehrieva more. Pri výdychu veďte energiu zo spodného dantienu do stredného, akoby chladné more mohlo trochu schladiť horúčosť slnka. Opakujte 6-9x.

4. Dantienové dýchanie - pri tomto dýchaní nechajte dych aj čchi v spodnom dantiene. Nechajte dych stúpať a klesať, akoby vyživoval najhlbšie vody vášho vnútorného rezervoára. Opakovania nemusíte počítať, zotrvajte v tomto dýchaní 2-5 minút, resp. ako budete mať chuť (a kým nezačnete byť ospalí).

Po týchto 4 fázach nasleduje samotné Embryonálne dýchanie:

V tomto štádiu už necháme dych jednoducho sa diať. Pomaly a prirodzene. Je to akoby ste si dýchania ani neboli vedomí, a ono sa aj tak deje. Akoby ste sa vy stali dychom a energiou. Ostaňte tak, ako dlho vám to bude príjemné, pokojne 3-10 minút.

Na záver si dajte čas na to, aby ste sa pomaly vrátili pozornosťou späť do vonkajšieho sveta.

(Ak pri tomto cvičení ležíte a máte zavreté oči, ľahko sa môže stať, že sa vám začne driemať. Aby ste sa tomu vyhli, mám malú pomôcku - jednu ruku zohnite v lakti a predlaktie zdvihnite hore - tzn. od ramena po lakeť je ruka položená na zemi, od lakťa po prsty zdvihnutá. To vás udrží bdelých. Ruky môžete striedať.)

Vyskúšajte a dajte mi vedieť, ako ste sa cítili :)

Putovanie kolobehom roka s tai chi - február:
Podpora obličiek a močového mechúra

Február ešte patrí pod element Voda, aj keď čoskoro odovzdá vládu už elementu Drevo.

Pripravila som pre vás video s tromi cvikmi na podporu obličiek a močového mechúra, ktoré k elementu Voda patria - popis ich účinkov nájdete pod videom na youtube.

Prečo podporovať tieto dva orgány? Nebudem vám teraz písať o ich orgánových funkciách, pozrime sa na to trochu hlbšie.

Obličky sú zdrojom našej primárnej energie, sú základom života. Ak sú slabé, nedokážeme žiť svoj život naplno. Ak sú zdravé, cítime pokojnú silu a dostatok zdrojov.

Močový mechúr používa vôľu (silu) obličiek a transformuje ju na schopnosť starať sa o seba aj druhých láskavým spôsobom. Ak je v rovnováhe, vie dobre hospodáriť s našou energiou. Zodpovedá tiež za to, aby naša vrodená esencia osvetľovala náš život, čo vedie k jasnejšiemu vnímaniu reality a k prehlbovaniu múdrosti.

V čchi kungu je so zimou spájaný medveď - zviera, ktoré vie ako používať svoju energiu - kedy si ju strážiť, uchovávať a kedy svoju silu použiť. Prvé dva z troch cvikov vo videu sa nazývajú medvedie.

Poďme na ne :)